Dünyanın En Değerli Taşları ve Özellikleri

346
dünyanın en değerli taşları

Taşlar, doğanın bize sunduğu güzelliklerden biridir. Özellikle biz kadınların hayatında önemli bir yeri vardır. Bu nedenden dolayıdır ki üniversite yıllarımda mineraloji en sevdiğim dersler arasında olmuştur. Dünya üzerinde pek çok taş varken bazıları var ki oldukça değerli. Peki bu taşlar neden değerli ? Sertlik derecesi 7’den fazla olan taşlara değerli taşlar denir. Dünyanın en değerli taşları kristal yapıları, ışığı yansıtmaları ve geçirgenliği ile dikkat çeker. Bütün kadınların hayalini süsleyen dünyanın en değerli taşlarına bir göz atalım.

Siyah Opal

Opal’in dünya üzerinde çok farklı türleri vardır. Bazı türleri sıradan taşlar olmakla birlikte bazıları siyah opal gibi oldukça değerlidir. Avustralya’nın Lightning Ridge bölgesinden çıkarılan siyah opal aynı zamanda Avustralya’nın hazinelerinden biri olarak kabul edilir. Koyu renk zemin üzerinde, gökkuşağını andıran renkleri ve yansıması ile göz kamaştırır. Oldukça hassas olan siyah opal işlenmesi zor olduğu için yüzük olarak pek tercih edilmez. 1 karat: 2.500 $

Musgravite

Yine Avustralya’da keşfedilen diğer bir değerli taş musgravite. Adını, çıkarıldığı Musgrave bölgesinden alan bu değerli taş, 2005 yılına kadar sadece 8 adet çıkarıldı. Oldukça nadir bulunan bu taş, grimsi, zeytin yeşili ve mor renkleri içermektedir. Kendisi gibi oldukça nadir bulunan Taaffeiti ile aynı fiziksel ve optik özelliklere sahip olsa da yapılan araştırmalar ve testler sonucunda aynı aile ait farklı bir taş olduğu belirlenmiştir. Sertliği 8-8,5 arasında değişen musgravitenin karat başına değeri 35.000$ dır.

Taaffeite

Taaffeite en nadir bulunan taşlardan biridir. En göze çarpan oluşumu Sri Lanka’ daki alüvyon yataklarında olmuştur. Dünya üzerinde Sri Lanka ve Tanzanya’da çıkarılır. Kırmızı taaffeite genellikle yakutla karıştırılmaktadır. Parlak görünümü ile oldukça dikkat çekicidir. Karat başına değeri 1.500-2.500 $ arasındadır.

Painite

dünyanın en değerli taşları

Dünyanın en değerli taşları arasında yer alan painite, adını onu keşfeden İngiliz Gemolog Arthur Pain’den almıştır. Nadir görülen bir borat minerali olan painite, Burma’da 1950 yılında bulunmuştur. Kahverengi-kırmızı yada portakal renginden bulunan painitenin 2002 yılına kadar dünyada sadece 2 örneği vardı. Daha sonra Burma ve Myanmarda bir kaç tane daha değerli painite bulunmuştur. 1 karat: 50.000-60.000 $ değerindedir.

Jadeit

dünyanın en değerli taşları

Myanmar’daki kaynağı neredeyse tükenmekte olan jadeit yarı değerli mücevher taşı olarak bilinir. Yeşim taşının en pahalı, en nadir çeşididir. Pek çok rengi olsa da en değerli olanı zümrüt rengi olanıdır. 1 karat: 20.000 $ değerindedir.

Alexandrite (İskender Taşı)

dünyanın en değerli taşları

Alexandrite, oldukça nadir bulunan ve elde edilmesi oldukça zor olan değerli bir taştır. Olağan üstü optik özelliklere sahiptir. Aydınlatma koşullarına bağlı olarak farklı rengi değişmektedir. Doğal ışık altında mavimsi yeşil, akkor ışık altında kırmızımsı mor renk olur. 1830’da Rusya’nın Ural Dağlarında keşfedilmiştir. 1 karat:12.000 $ değerindedir.

Benitoyit

dünyanın en değerli taşları

Kaliforniya’nın resmi taşı olarak bilinen benitoyit oldukça nadir bulunur. Mavi yada mor renklerede olan benitoyit 1907 yılında Kaliforniya San Benito Nehri kenarlarında bulunmuştur. Bir karattan daha büyük boyutlarda pek bulunmayan değerli bir taştır. 1 karat: 3.800 $ değerindedir.

Kırmızı Zümrüt

Nadir bulunan bu taş, bixbite yada kırmızı beryl olarak da adlandırılır. 1904 yılında Utah’da bulunan bu taş koyu kırmızı rengi ve zümrüte benzeyen şekli ile dikkat çeker. 1 karat: 10.000$ 

Pembe Yıldız Elmas

Dünya üzerinde eşi, benzeri olmayan Pembe yıldız elmas. Bugüne kadar keşfedilen pembe elmaslar olsa da sadece bir tanesinin kusursuz olduğu bilinmekte. 1999 yılında Güney Afrika’da çıkarılan ve 59,6 karat olan bu elmas 2017 yılında bir açık artırmada 71.2 milyon dolara satılmıştır. 1 karat: 1.19 miyon $

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here