E Vitamini Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

180
e vitamini yağının cilde faydaları

E vitamini, hücrelerin yenilenmesine, vücudun bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı bir vitamindir. Antioksidan ve antienflamatuar özelliğe sahip olan E vitamini, pek çok cilt bakım ürünlerinde bulunur. E vitamini yağını, eczanelerde ampul yada kapsül olarak bulabilirsiniz. Cilt için oldukça faydalı olan bu yağ, özellikle kuru cilt tipine sahip kişiler için oldukça etkilidir. Kalın bir kıvama sahip olduğu için yatmadan önce cilde uygulamak daha iyidir. E vitamini yağının  cilde faydaları neler? İşte detaylar…

E vitamini Yağının Cilde Faydaları

Kırışıklık: E vitamininin güçlü bir antioksidan özelliği bulunmaktadır. Doğal olarak erken yaşlanma ve ince çizgilere neden olan tüm çevresel stres faktörlerini etkisiz hale getirmeye çalışır. Cildin kolajen üretimini artırarak kırışıklıkları onarır.

Nemlendirme: E vitamininin cilt bariyerini iyileştirme özelliği bulunmaktadır. Cildi nemlendirir ve özellikle aşırı kuru olan ciltlerde pullanan cildi önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir.

Cilt LekeleriCiltteki lekelere hormonlar, yaşlanma yada farklı nedenlerle tetiklenen fazla pigmentler neden olabilir. Hücre yenileme özelliği ile bu hasarları onarır.

Göz Çevresi: Göz çevresi oldukça hassastır. E vitamini bu hassas bölgeyi nemlendirir ve kırışık oluşumunu engeller.

Çatlamış Dudaklar: Hücre yenileme özelliği ile çatlamış ve kuru dudakları rahatlatmada kullanılabilir.

Cildi UV ışınlarına karşı korur: E vitamininin aynı zamanda foto-koruyucu özelliği vardır. Bu nedenle  cildi UV ışınlarına karşı korumasının yanında, lekeleri, ince çizgileri, kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Aynı zamanda;

  • Nemlendirme özelliği ile çatlamış diz, topuk, ve dirseklerde de kullanılabilir.
  • Hücre yenileme özelliği, vücutta oluşan çatlakların görünümünü azaltabilir.
  • İyileşen yanığın üzerine uygulandığı taktirde yanık izlerini hafifletir.

E vitamininin yağda çözündüğünü unutmayalım. Bu da cildimizde ve vücudumuzda birikebileceği anlamına gelir. Cildin doğal yağ dengesini bozmamak ve gözenekleri tıkamamak için haftada bir yada iki kez kullanılması önerilir. E vitaminini cilde uygulamadan önce, el yada dirsek üzerinde test ederek alerjik reaksiyonlara karşı kontrol etmek önemlidir.