Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

42
ejder meyvesinin faydaları

Son dönemlerde popüler olan ejder meyvesi ya da diğer isimleri ile pitaya, çilek armudu, tropikal bir meyvedir. Sağladığı faydalarla süper yiyecek olarak adlandırılan pitaya, Tayvan, Vietnam, Filipinler gibi ülkelerde yetiştirilir. İçerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunur ve bu çekirdekler meyve ile birlikte tüketilir. C vitamini, B1, B2, B3 vitamini, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin olan ejder meyvesi nedir, ejder meyvesinin faydaları nelerdir, ejder meyvesi nasıl yenir? İşte detaylar…

Ejder Meyvesinin Faydaları

ejder meyvesi nasıl yenir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

  • Pitaya, C vitamini, betalainler ve karotenoidler gibi güçlü antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, iltihaplanma ve hastalıklara yol açabilen, hücre hasarına neden olan serbest radikaller ile savaşır. Bu nedenle antioksidan bakımında yüksek gıdalar tüketmek, kronik hastalık riskinin azalmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Lif açısından Zengindir

  • Ejder meyvesi lif bakımından zengindir. 227 gram pitaya, 7 gram lif içermektedir ve kalorisi de 137 kcal dir. Bu sayede uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engeller ve kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda sindirime yardımcı olarak kabızlık ve huysuz bağırsak sendromu gibi sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

İyi Bir Magnezyum Kaynağıdır

  • Pitaya, iyi bir magnezyum kaynağıdır ve pek çok meyveden daha fazla magnezyum içerir. Magnezyum, gıdaların enerjiye dönüştürülmesi, kemik oluşumu ve kas kasılması gibi pek çok görevde yer alır. Aynı zamanda kemik sağlığı açısından önemli bir yeri olan kalsiyum içermesiyle kemikleri güçlendirir ve kemik sağlığını korur.

Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olabilir

  • Dünya üzerinde ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Pitaya, kalp hastalıklarında büyük risk teşkil eden kötü kolesterolü düşürme ve iyi kolesterolü artırma yeteneğine sahip bir meyve olarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda ejder meyvesinin çekirdekleri trigliserit seviyelerini düşürebilen ve kalp sağlığı açısından önemli omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir.

Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır

  • Cildimizin hızlı yaşlanmasının en büyük sebeplerinden biri serbest radikallerdir. Pitaya, antioksidan içeriği ile yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalması, sağlıklı bir cilde sahip olmanıza destek sağlar.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

  • Pitaya, kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olan karotenoidler, polifenoller glukozinolatlar ve lif bakımından zengindir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da ejder meyvesi tüketmek, kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir.

İyi Bir Demir Kaynağıdır

  • Demir, vücudunuzdaki oksijeni taşımak ve enerji vermek için önemlidir. İyi bir demir kaynağı olan pitaya, vücudunuzun demir seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Ejder Meyvesi Nasıl Yenir?

Ejder meyvesinin kabuğu kalındır fakat meyveyi yemek oldukça basittir. Aslında önemli olan olgunlaşmış bir ejder meyvesi bulmaktır. Olgunlaşmamış ejder meyvesi yeşil renktedir. Olgunlaşmış olanlar parlak kırmızı ve yumuşaktır.

Keskin bir bıçakla uzunlamasına kesin. Etli kısmı bir kaşıkla alın ya da kabuğu kesmeden etli kısmı yatay ve dikey keserek küpler halinde kesin. Kabuğun arka kısmına bastırın ve  bir kaşık yardımı ile çıkarın.

Salatalarda ve tatlılarda kullanabildiğiniz gibi yoğurda ekleyebilir, smoothie yapabilir ya da tek başına meyvesini yiyebilirsiniz. Ejder meyvesinin içi, türüne göre beyaz veya kırmızı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Kamkatın (Kumkuat) Faydaları Nelerdir?

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-dragon-fruit#2

https://www.healthline.com/nutrition/dragon-fruit-benefits