Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

85
elma sirkesinin faydaları

Sağlık deposu elma sirkesinin faydaları oldukça fazladır. Bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olan bu faydalardan en önemlisi, tip 2 diyabetli hastalarda semptomları iyileştirme yönündedir. Bunun dışında kilo vermeye yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kan şekeri seviyesini düşürmek gibi faydaları sayılabilir. Uzun yıllardır kullanılan elma sirkesi, günümüzde mutfaktan temizliğe kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Elma sirkesi, antimikrobiyal ve antoksidan özelliklere sahiptir. Magnezyum, fosfor, demir, potasyum, kalsiyum gibi mineraller ve beta karoten, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. İşte bu zengin içeriği ile elma sirkesinin faydaları nelerdir, neye iyi gelir

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Diyabete etkisi

Yapılan çalışmalarda, elma sirkesinin kan şekeri seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri seviyesi yüksektir. Bununla birlikte tip 2 diyabet hastalığı olmadığı halde, yaş ve kronik hastalıklar sonucu yüksek kan şekeri seviyesine rastlanabilir. Yapılan birçok çalışma, elma sirkesinin yemeklerden sonra insülin fonksiyonunu ve kan şekeri seviyesini düşürebildiğini göstermiştir.(1)

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Kilo, pek çok kişinin korkulu rüyası olmakla birlikte sağlık açısından da ciddi bir problemdir. Yapılan çalışmalarda, elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Elma sirkesi, tokluk hissini artırarak kişilerin daha az kalori almasını sağlamaktadır.(2)

 

Zararlı bakterileri öldürür

Elma sirkesi, bakteriler ve hastalıklara sebep olan mikropların öldürülmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle insanlar, tırnak mantarı, siğiller, kulak enfeksiyonları ve bitleri tedavi ve dezenfekte etmek için uzun yıllar elma sirkesi kullandılar. Modern tıbbın babası Hipokrat’ın iki bin yıl önce yaraları temizlemek için sirke kullandığı bilinmektedir.

Elma sirkesi cilt ve saç için faydalıdır

Antibakteriyel özelliği ile cilt temizliğinde önemli bir yere sahip olan elma sirkesi, sivilce ve güneş lekelerine, akne ve siyah noktalara iyi gelir. Aynı zamanda saç dökülmelerine iyi gelen elma sirkesi, saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

Kalp sağlığını korur

Elma sirkesi, kalp hastalıklarına sebep olan kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür. Bu nedenle kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here