Elmanın Faydaları Nelerdir? Elma Neye İyi Gelir?

40
elmanın faydaları nelerdir

En sık tüketilen meyvelerden biri olan elma, içerdiği vitamin ve mineraller ile tam bir sağlık deposu. İçerdiği A, B1, B2, B6, C, E ve K vitaminleri, potasyum, manganez ve bakır mineralleri ile elmanın faydaları nelerdir? İşte pek çok araştırma ile desteklenmiş olan elmanın faydaları

Elmanın Faydaları Nelerdir?

  • Elma güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengin bir meyvedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hücreleri yenilemeye yardımcı olur.
  • Elma lif ve su bakımından zengindir-orta boy bir elma 4 gram lif içerir. Yapılan bir çalışmada elma yiyen kadınların, aynı kalori ve lif içeriğine sahip farklı besin tüketenlere oranla 1 kg daha fazla kilo kaybettiklerini ve daha az kalori aldıklarını göstermiştir(1). Elma, yüksek lif içeriği ile kilo vermeye yardımcı olabilir.

  • Elma polifenol antioksidan içeriği ile tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Elma prebiyotik görevi gören bir tür lif olan pektin içerir. Bu, bağırsaklardaki iyi bakterileri artırmaya yardımcı olarak sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Kabızlık ve ishalin giderilmesinde yardımcıdır.
  • İçerdiği antioksidan ve iltihap önleyici bileşikler ile ciğerleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olarak astıma karşı korumaya yardımcı olabilir.
  • Daha çok elmanın kabuğunda bulunan polifenoller, kan basıncını ve LDL “kötü” kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Kalp hastalığı için önemli bir risk teşkil eden bu iki faktörü düşürmeye yardımcı olması sebebiyle elma, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Elmada bulunan antioksidan ve anti-enflamatuvar bileşikler beyin sağlığını korumaya yardımcı olarak Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
  • Kemik sağlığı açısından önemli olan K vitamini içeriği ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olabilir. Kadınlarda menopozla ilgili kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Elmalarda bulunan bitki bileşikleri kanserle savaşmaya yardımcı olabilir. Bilim adamları, elmada bulunan bitki bileşiklerinin antioksidan ve anti-enflamatuvar etkilerinin potansiyel kanser önleyici olduklarına inanıyorlar.
  • Elma, bakterileri ağızdan uzaklaştıran ve tükürük üretimini artıran malik asit içerir. Aynı zamanda diş ve diş etlerini koruyan vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Elmanın yeşil ve kırmızı olmak üzere çeşitleri vardır. Kırmızı elma renginden dolayı antioksidan bakımından yeşil elmaya oranla daha zengindir. Aynı zamanda yukarıda bahsedilen faydalarından yararlanabilmek için elmayı kabuğu ile yemeniz gerekmektedir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-apples, https://food.ndtv.com/food-drinks/apple-fruit-benefits-8-incredible-health-benefits-of-apple-that-you-may-not-have-known-1761603