En Çok Tercih Edilen Kedi Cinsleri

3891
en çok tercih edilen kedi cinsleri

Doğanın en tatlı minnoşları, hayatımızın vazgeçilmezleri kediler. Cinsleri ne olursa olsun, aynı insanlar gibi her biri farklı karaktere sahiptir. Tam bir sevgi yumağı olan kedilerin, ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen, en sevimli ve en tatlı kedi cinsleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

En Çok Tercih Edilen Kedi Cinsleri

İran Kedisi

en sevimli kedi cinsleri

Fars kedisi yada Persian olarak da bilinir. Basık suratı ve uzun tüyleri ile oldukça sevimli olan bu dostlarımız en çok tercih edilen kedi cinslerinden biridir. Karakter olarak oldukça sessiz ve sakindirler. Tam bir kucak kedisi olup gürültüden hiç hoşlanmazlar. Diğer cinslere oranla daha fazla bakım gerekir. Ciddi sağlık problemlerine yatkın bir cins olmasına rağmen en çok tercih edilen ve en sevimli kedi cinsleri arasındadır.

Scottish Fold

en çok tercih edilen kedi cinsleri

Küçük kıvrık kulakları ve sevimli suratıyla tanınan Scottish fold, aynı zamanda en tartışmalı kedi cinslerinden biridir. Genetik mutasyon sonucu kulakları kıvrık olan bu kediler  bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirirler. Zeki, insanlara düşkün ve sürekli ilgi görmek isterler. Görünüşü ve özellikleri ile en çok tercih edilen kediler arasındadır.

Siyam Kedisi

en çok tercih edilen kedi cinsleri

Masmavi gözleri, zekası ve insanlara olan düşkünlüğü ile en çok tercih edilen kediler arasındadır. Oldukça aktif ve inatçı olan siyam kedisi, istediğini elde edene kadar vazgeçmez. Oldukça konuşkan bir kedidir. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

British Shorthair

en çok tercih edilen kedi cinsleri

İngiliz kökenli, oldukça uysal ve zeki bir kedi cinsidir. Oyun oynamayı severler fakat etrafı dağıtmazlar. Kucak kedisi değildirler, sahiplerinin yanında oturmayı severler. Çok sabırlı oldukları için çocuklarla araları oldukça iyidir.

Mavi Rus Kedisi

Adından da anlaşılacağı üzere Rusya kökenli bir ırktır. Parlak gri, yumuşacık ve kısa tüyleri, zümrüt yeşili badem gözleri ve fiziksel güzelliği ile en çok tercih edilen ırklardan biridir. Diğer kedi cinslerinden farklı olarak  doğal yollarla oluştukları için sağlık durumları da gayet iyidir. Nazik bir kişiliğe sahip olan Mavi Rus kedisi değişimden hoşlanmaz. Herkesle iyi anlaşır fakat eve gelen yabancılara karşı ilgisizdir. Oyuncudur ve ona ilgi göstermenizi bekler. Sıkıldığı zaman hırçınlaşabilir.

Ankara Kedisi

Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilen Ankara kedisi, uzun parlak tüyleri ile dikkat çeker. Çok zeki, oyuncu ve sahibine inanılmaz derecede bağlı bir kedi cinsidir. Van kedisi ile çok karıştırılır.

Van Kedisi

Ülkemizde çok sevilen Van kedisi, çift renk gözleri ve insanlara olan yakınlığı ile en çok tercih edilen kedi cinsleri arasındadır. İyi bir yüzücü olan Van kedisi, zeki ve oyuncudur. Kucakta durmayı çok sevmese de yanınıza kıvrılıp uyumayı çok sever.

Norveç Orman Kedisi

Yumuşak ve uzun tüyleri ile soğuk havaya dayanıklı olan Norveç orman kedisi, sürekli ilgi beklentisi olmayan, zeki ve arkadaş canlısı bir kedi cinsidir. Van kedisi gibi suyu seven ender kedi cinslerinden biridir. Uysal bir yapıya sahip olan Norveç orman kedisi, çocuklar içinde iyi bir evcil hayvandır.

Chinchilla

en tatlı kedi cinsleri

Chinchilla kedisi, sürmeli gözleri ile ünlü İran kedisinin bir türüdür. İran kedisi gibi basık burunlu değildir. Karakter olarak İran kedisi gibi sessiz ortamları severler ve mükemmel birer dostlardır. Ülkemizde ve dünyada en fazla tercih edilen ve en tatlı kedi cinsleri arasında yer alırlar.

Bengal Kedisi

en tatlı kedi cinsleri

Her ne kadar vahşi bir görüntüye sahip olsalar da oldukça arkadaş canlısı ve konuşkan kedilerdir. Muhteşem bir kürke sahip olan Bengal kedisi, oyunu, atlamayı ve tırmanmayı çok sever.

Habeş Kedisi

Kediler aleminin en aktif kedilerinden biri olan Habeş kedisi, çarpıcı güzelliği ve zekası ile oldukça popüler bir kedi cinsidir. Çocuklarla, diğer evcil hayvanlar ve yabancılarla da çok iyi anlaşan bu sevimli dostumuz, bağımsızlığına biraz düşkündür.

American Shorthair

En eski kedi cinslerinden biri olan American shorthair aslen İngiltere kökenli bir kedi cinsidir ve göçmen kedi olarak da bilinir. Avcılık yeteneği üst düzeyde olan bu sevimli dostumuz dünyada oldukça popülerdir ve Amerika’da en çok tercih edilen kedi cinsidir. Oldukça uyumlu bir yapıya sahip olan American shorthair çocuklarla ve diğer evcil hayvanlar çok iyi geçinen mükemmel bir aile dostudur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here