En İlginç Batıl İnançlar ve Anlamları

61
batıl inançlar

Batıl inançlar, gerçek payı olmayan doğa üstü inançlar olsa da pek çoğumuzun hayatında vardır. Tahtaya vurmak, 13 sayısının uğursuzluğu, kara kedi yada merdiven altından geçmemek gibi. Bu inançlar tüm dünyada kültürden kültüre değişir ve hepsinin bir hikayesi vardır. İşte bazı ülkelerdeki en ilginç batıl inançlar ve anlamları…

En İlginç Batıl İnançlar ve Anlamları

İngiltere

White rabbits, white rabbits, white rabbits… Ayın ilk günü bunu söylerseniz o ay için şans getirildiğine inanılır.

Tuz dökmenin uğursuzluk getireceğine inanılıyor. Tuzu döktükten sonra kötü şansı engellemek için dökülen tuzun bir miktarı sağ elle alınıp, sol omuz üzerinden geriye fırlatılması gerekiyormuş.

Ev içinde yada kapı eşiğinde şemsiye açmanın kötü şans getirdiğine inanılıyor.

Sağ el kaşınırsa paranın geleceğine, sol el kaşınırsa para çıkacağına inanılır. Bu ülkemizde de inanılan bir batıl inançtır.

Sonbaharda düşen yaprakları yakalamanın şans getireceğine inanılıyor.

İspanya

en ilginç batıl inançlar

Yeni yıl gecesi saat 12’de tam 12 tane üzüm yemenin tüm yıl şans getirdiğine ve 13. Salı gününün uğursuz olduğuna inanılıyor.

İspanya’da süpürge bekar birinin ayağına dokunursa o kişi evlenemezmiş.

Odaya sol ayakla girmenin uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

Fransa

Baget ekmeği masaya ters koymanın uğursuzluk getireceğine inanılıyor. Bundan kurtulmak içinde ekmeğin düz kısmına çizik atmak gerekirmiş. Bizdeki bir şeyi ters giyersen işlerin ters gidere benziyor biraz.

En ilginç batıl inançlardan biri ise Fransa’da köpek pisliğine sol ayakla basarsanız iyi şans, sağ ayakla basarsanız uğursuzluk demekmiş.

Almanya

batıl inançlar

Aman sakın Almanya’ya giderseniz su ile dolu kadehinizi kaldırıp şerefe demeyin. Bu masadaki arkadaşlarınızın ölmesini istediğiniz anlamına geliyormuş.

Mısır

Eğer makasla bir şey kesmiyorsanız makası açıp kapatmanın kötü şans getirdiğine inanılıyor. Makasları açık şekilde bırakmak da uğursuzluk getiriyor.

Rusya

Bir diğer ilginç batıl inançta Rusya’dan. Evden çıkmışken unutulan bir eşya için eve dönmek doğru değildir. Eve dönmek zorundaysanız mutlaka aynaya bakıp “Merhaba” demeniz gerekiyor.

Kırık aynaya bakılmaz uğursuzluk getirir ki bu batıl inanç ülkemizde de vardır.

Gece aç karnına uyursan rüyana çingeneler girermiş.

Evde ıslık çalarsan fakir kalırsın.

Araçlarına kuş pislediği zaman zengin olacaklarına inanıyorlar. Bizde buna benzer şeyler yapmıyor muyuz? 🙂

Ruanda

Ruanda’da kadınlar keçi eti yerlerse yüzlerinin kıllanacağına inanıyorlar.

Hindistan

Hindistan’da güneş tutulması olduğu esnada güneş ışınlarının zehirli olduğuna inanılıyor. Bu nedenle Hintliler güneş tutulması olduğu zaman dışarı çıkmıyorlar.

Gece tırnaklarını kesmek ve cumartesi günü saç kestirmek uğursuzluk getirir.

Brezilya

Brezilya’da çantanızı yada cüzdanınızı yere koymanızın sizi fakir yapacağına inanılıyor. Eminim aranızda benim arkadaşlarım gibi bu batıl inanca inananlar var 😉 Eeee senin hiç mi batıl inancın yok diye sorarsanız neden bilmem inanmasam da merdiven altından geçmiyorum 🙂

Sırbistan

Aslında ben bu batıl inancın bize ait olduğunu düşünüyordum. Ama Sırbistan’a aitmiş. Birisinin arkasından su dökmenin onlara şans getireceğine inanılıyor. Özellikle seyahat ve iş görüşmesine gitmek için yola çıkan kişilerin arkasından su döküyorlar.

Bulgaristan

Kapı komşumuzda durum biraz ilginç. Çirkin çocuklara sahip olmamak için, içinde alkol olmayan içecekleri tokuşturmazlar.

Japonya

İş yerinde kedi beslemek yada kedi biblosu bulundurmak şans getirirmiş.

Güne örümcek görerek başlarsanız gününüzün bolluk ve bereket içinde geçeceğine inanılıyor.

Japonlar cenaze arabası gördükleri zaman yada mezarlığa gittikleri zaman aileyi temsil eden başparmaklarını yumruklarının içine saklarmış. Böylelikle aile fertlerini ölümden koruduklarına inanıyorlar.

İsveç

A yazan rögar kapağına basmak kötü şans, kalp kırıklığı,  K yazan rögar kapağına basmak iyi şansı, aşkı getirdiğine inanılıyor.

Çin

Aslında Hindistan’dan sonra Çin’de de o kadar çok batıl inanç var ki. Ölüm kelimesiyle benzer olduğu için binalarda 4. ve 14. katlar kullanılmaz. Buna rağmen 8 rakamı zenginlik, bereket anlamına gelir.

Hamile kadının göbeğini okşamanın çocuğun ileride şımarık olacağına inanılıyor. Hamile kadın pense yada çekiç kullanırsa bebeğin tavşan dudaklı yada kör olacağına inanıyorlar. Bebek doğmadan önce bebek arabası almıyorlar ve eğer evde boşta duran bebek arabası varsa uzakta saklıyorlar. Boş bebek arabasının uğursuzluk getirdiğine inanıyorlar.

Yarasanın şans getirdiğine inanıyorlar!

Evlenirken gelin yada damadın biri diğerinde 3 veya 6 yaş küçük yada büyük olmaması gerektiğine inanırlar.

Bir çocuk  fazla balık yerse zekasında gerileme olduğuna inanıyorlar!!!…