En Uysal Kedi Cinsleri Hangileridir?

900
en uysal kedi cinsleri

Kedilerde insanlar gibi farklı karakterlere sahiptir. Bazıları kucağınızda oturmak yerine yanınıza kıvrılıp oturmayı yada uyumayı tercih ederken, bazıları  kucağınızda oturmayı tercih eder. Bazıları bir topun peşinde deli gibi koşturup, hoplayıp zıplarken bazıları sessiz, sakin bir köşede oturmayı tercih eder.  İşte kediler aleminin en uysal kedi cinsleri

Birman Kedisi

en uysal kedi cinsleri

Oldukça konuşkan olan ve büyüleyici bakışlara sahip bu sevimli dostumuz, genel karakter özellikleri olarak uysal kediler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda oldukça akıllı, sakin, kucakta durmayı çok seven, tam bir neşe kaynağı kedi cinsidir.

Bombay Kedisi

en uysal kedi cinsleri

Bombay kedileri tam bir aile kedisidir. Oldukça sakin, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşan, her ortama kolayca alışabilen mükemmel bir cinstir. Birman kedisi ve siyah Amerikan Shorthair cinsi kedilerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir ırktır. Zeki bir kedi olmasına rağmen eğitilmeye pek meyilli değildir.

Exotic Shorthair

İran kedisi ve Amerikan Shorthair cinsinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bu ırk, oldukça uysal, sevecen ve uyumludur. İran kedisinden biraz daha hareketli olan bu ırk, çocuklar dahil herkesle oldukça iyi geçinir. Bakımı da İran kedisine kıyasla çok daha kolaydır.

Scottish Fold

en uysal kedi cinsleri

Scottish fold, sağlık açısından sorunlu bir ırk olmasına rağmen oldukça popülerdir. Oldukça uysal, cana yakın, çocuklarla, yabancılarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi ilişkiler kurabilen en uysal kedi cinsleri arasında yer alır.

İran Kedisi

İran kedisi yada diğer ismi ile Persian, uzun tüyleri ve karakteristik yüzü ile en çok tercih edilen kediler arasında yer alır. Kediler aleminin en uysal kedileridir diyebiliriz. Tam bir kucak kedisi olan İran kedileri, çocuklarla ve köpeklerle gayet iyi geçinir. Sakinliği sevdikleri için evde yalnız kalmaktan da şikayet etmezler.

Ragdoll Kedisi

en uysal kedi cinsleri

Büyük kedi cinsleri arasında yer alan Ragdoll, muhteşem görüntüsü ve karakteristik özellikleri ile en uysal kedi cinsleri arasında yer alır. Oldukça uyumlu olan Ragdoll kedisi, çocuklarla, diğer kedi ve köpeklerle çok iyi anlaşır.

Chartreux

Oldukça sessiz ve sakin, uysal bir yapıya sahiptir. Gülümseyen yüzü ve muhteşem görüntüsü ile en eski kedi ırklarından biridir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi ilişkiler kurabilen Chartreux, en sessiz kedi cinslerinden biridir.

Chinchilla

İran kedisinin bir türü olan Chinchilla, sürmeli gözleri, uysal ve sakin karakterisitik özellikleri ile ülkemizde de en çok tercih edilen kedi cinslerinden biridir. İran kedisi gibi oldukça uyumlu ve sakin bir yapıya sahiptir. Çocuklarla ve diğer kedilerle çok iyi anlaşır.

Maine Coon

En büyük evcil kedi cinsi olan Maine Coon, kocaman cüssesine rağmen kediler aleminin en nazik devi olarak adlandırılır. Oldukça uysal ve harika karakteri ile en çok sevilen ve tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır.

Sfenks Kedisi

Sfenks kedisi, görünüş itibarıyla diğer kedi cinslerinden çok farklı olan ve Kanada kökenli bir kedi cinsidir. Sıra dışı görüntüsü ile ilgi çeken Sfenksler, görüntülerinin aksine uysal ve cana yakın kedilerdir.

Sağlıklı, mutlu günler…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here