En Zeki Köpek Cinsleri

830
en zeki köpek cinsleri

Aslında tüm köpek cinsleri zekidir ve iyi bir eğitimle zekalarını ortaya koyabilirler. Fakat bazı köpek cinsleri var ki eğitilebilme ve verilen komutlara uyma konusunda diğerlerinden daha başarılıdır. Ve bu köpek cinslerinin arama ve kurtarma köpeği, polis köpeği, terapi köpeği, narkotik köpeği gibi mesleklerde tercih edilmesi  tesadüf değildir. İşte eğitilebilme ve itaat konusunda başarılı olan dünyanın en zeki ve akıllı köpek cinsleri

En Zeki Köpek Cinsleri

1.Border Collie

akıllı köpek cinsleri

Dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında ilk sırayı alan Border Collie köpek cinsi, yetenek yarışmalarında aldığı birinciliklerle bunu ispatlamıştır. Ülkemizde de yapılan yetenek yarışmasında birinci olan ve herkesin sevgisini kazanan, maalesef 21 Ekim 2019’da kaybettiğimiz Max’de bir Border Collie  cinsiydi. Aynı zamanda oldukça yüksek bir iç güdüye sahip olan Border Collie, arama ve kurtarma çalışmalarında da en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir.

2.Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu)

en zeki köpek cinsleri

Alman çoban köpeği, zekası ve güçlü karakteri ile dünyanın en çok tercih ettiği akıllı köpek cinsleri arasında yer alır. Zekasını özellikle emniyet güçlerinde gösterdiği üstün başarılarla kanıtlamış olan Alman çoban köpeği, polis köpeği olarak en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir. Oldukça atletik, cesur ve çok güçlü olan Alman çoban köpeği, son derece sadık olması ile de dikkat çeker.

3.Poodle (Kaniş)

Algılama seviyeleri çok yüksek olan Poodle (kaniş) köpek cinsi, zekaları sayesinde her türlü eğitime açık köpeklerdir. Oldukça sevimli görünüşleri ve apartman yaşantısına uyumlu olmaları nedeniyle en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında da yer alır.

4.Golden Retriever

Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında da yer alan Golden Retriever, dünya üzerindeki en iyi itaat yarışmalarının da çoğunu kazanmıştır. Dünyanın en zeki 4. köpek ırkı olarak kabul edilen Golden Retriever, gelişmiş iz sürme yetenekleri ile akut ve narkotik köpeği, görme engellilere yardımcı olması için en çok tercih edilen köpek cinsidir.

5.Doberman Pinscher

Gücü ve zekasıyla haklı olarak kendine güvenen bir köpek cinsi olan Doberman Pinscher yada kısaca Doberman, en zeki ve en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında yer almaktadır.  Verilen görevi mükemmel bir şeklide yerine getiren Doberman, arama ve kurtarma, polis köpeği, koruma köpeği gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

6.Shetland Çoban Köpeği

en zeki köpek cinsleri

İtaat etmeye eğilimli en zeki köpek cinslerinden biri olan Shetland çoban köpeği, mükemmel karakteri ile popüler bir aile köpeğidir. Çok kolay öğrenirler ve itaat ederler. Minyatür Collie olarak da adlandırılan Shetland çoban köpeği, koyun sürülerini gütmek için kullanılır.

7.Labrador Retriever

Ülkemizde ve dünyada da oldukça sevilen Labrador Retriever, zekası ve mükemmel karakteri ile bulunduğu yeri hak ediyor. Arama ve kurtarma köpeği, narkotik köpeği, rehber köpek gibi pek çok alanda insanlara yardımcı olan mükemmel köpek cinslerinden biridir.

8.Papillon

en zeki köpek cinsleri

İsmini kelebeği andıran kulaklarından alan ve bir süs köpeği olan Papillon, zeki, sevgi dolu ve itaatkar bir köpek cinsidir. Geçmişleri 700 yıl öncesine dayanan soylu bir köpek ırkıdır.

9.Rottweiler

Doberman köpek cinsinde olduğu gibi Rottweiler köpek cinsinin de agresif ve saldırgan olduğuna dair yanlış bir kanı vardır. Oldukça zeki olan Rottweiler, disiplinli ve doğru bir eğitimle sosyalleştikleri taktirde son derece sadık ve sevgi dolu bir dost olabilir. Pek çok ülkede polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

10.Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya çoban köpeği son derece akıllı ve mükemmel bir sürü köpeğidir. Oldukça neşeli ve çevik olan Avustralya çoban köpeği koruma ve terapi köpeği olarak da kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here