Evde Doğal Sivilce Maskesi Tarifleri

28
evde sivilce maskesi

Sivilceler çok yaygın bir cilt sorunu olmakla birlikte sadece estetik bir problem değildir. Aynı zamanda kişiyi  psikolojik olarak da etkileyebilir. Cildin, iç veya dış etkenlere bağlı  olarak aşırı yağlanması ve sebumun tıkalı gözeneklerden dışarı çıkamaması sonucu gelişir. Oldukça can sıkıcı olan bu sivilcelerin evde doğal malzemelerle sivilce maskesi yaparak önüne geçmek mümkün. Hem ucuz hem de oldukça pratik olan bu maskelerle hem sivilcelerinizden kurtulabilir hem de yeniden oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Evde Doğal Sivilce Maskesi Tarifleri

Limon Maskesi

½ Limonun suyu

2 tatlı kaşığı bal

İki malzemeyi iyice karıştırın ve sivilcelerin üzerine sürerek 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık su ile yıkayın ve nemlendirici uygulayın.

Limon antiseptik özelliği ile sivilce oluşumunun önüne geçer ve ciltteki fazla yağı almaya yardımcı olur. Benim tavsiyem, limonu asidik özelliği sebebiyle cildinize akşam uygulamaya özen gösterin. Her ne kadar limon cilt lekeleri için faydalı olsa da gündüz uygulayıp güneş ışığına maruz kaldığınız taktirde cildinizin lekelenmesine sebep olabilir.

Aynı zamanda limon suyunu gül suyu ile seyreltebilir veya aloe vera ile karıştırarak da aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Yumurta Akı

Bir yumurtanın akını iyice çırpın. Temiz ve kuru cildinize uygulayarak 15 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın.

Aspirinli Kil Maskesi

1 çay kaşığı beyaz kil

1 çay kaşığı ezilmiş aspirin

1 çay kaşığı limon

Tüm malzemeleri karıştırıp sivilcelerin üzerine uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Salatalık Maskesi

Orta boy salatalığı dilimleyin ve bu dilimleri yüzünüze yerleştirerek 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

1 adet salatalık

1 çorba kaşığı yulaf unu

1 tatlı kaşığı bal

Öncelikle salatalığı püre haline getirin. Püre haline gelen salatalığın içine yulaf unu ve balı ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı temiz ve kuru cildinize uygulayın ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Aloe Vera ve Zerdaçal Maskesi

1 çorba kaşığı aloe vera jeli

1 tatlı kaşığı toz zerdeçal

İki malzemeyi iyice karıştırın ve karışımı yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Domates Maskesi

2 çorba kaşığı domates rendesi

1 çorba kaşığı nişasta

Domates rendesine 1 çorba kaşığı nişastayı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı temiz ve kuru cildinize uygulayarak 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Kil Maskesi

1 çorba kaşığı beyaz kil

Çay ağacı yağı

1 çorba kaşığı su

Kil ve suyu karıştırarak yüzünüze sürülebilecek kıvama getirin. Daha sonra hazırlamış olduğunuz kil maskesinin içine 1-2 damla çay ağacı yağı damlatın. Temiz ve kuru cildinize uygulayarak 15-20 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın.