Exotic Shorthair Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

101
exotic shorthair

Exotic shorthair (egzotik shorthair), 1960’lı yılların başında Amerika’da ortaya çıkmış, 60 yıllık geçmişi olan bir kedi ırkıdır. American shorthair ve İran kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan bu sevimli dostumuz dünyada oldukça popüler bir kedi cinsidir. Görüntüsü ve karakteristik özellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan bu  sevimli kedi cinsini yakından tanımaya ne dersiniz? İşte exotic shorthair özellikleri ve bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Exotic Shorthair Özellikleri

exotic shorthair özellikleri

Egzotik shorthair, fiziksel özellik olarak İran kedisine benzer. Bu nedenle kısa tüylü İran kedisi olarak da bilinir. Yüzleri basık, elmacık kemikleri belirgindir. Gözleri yuvarlak ve kalkık bir burnu vardır. Göz rengi genellikle altın, bakır ve turuncu rengidir. Kulakları küçük ve yuvarlak uçludur. Bacak boyları kısa olsa da kaslı ve kalındır. Patileri yuvarlak ve büyüktür. Kuyrukları diğer kedi cinslerine göre kısadır ve yuvarlak uçludur.

Egzotik shorthair, kısa, yoğun ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Fakat küçükken tüyleri uzundur. Tüy rengi olarak da hemen hemen her renk görülür ve çok fazla tüy dökmezler.

Vücut ağırlıkları 3-7 kg, yükseklikleri yaklaşık 30 cm dir. Ortalama yaşam süreleri ise 12-15 yıldır.

Exotic Shorthair Karakteri

exotic shorthair bakımı

Egzotik shorthair, sadece görüntü olarak değil karakteristik özellikleri bakımından da İran kedisine benzemektedir. Tek farkı İran kedisinden daha hareketli olmasıdır. Ama  evin içinde koşturup dolap tepelerine çıkmazlar. Sevecen, uyumlu ve en uysal kedi cinslerinden biridir.

Neredeyse hiç miyavlamayan, çocuklar da dahil herkesle ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen mükemmel bir dosttur. Sadık ve sevgi dolu olup tam bir kucak kedisidir. Sahibi ile vakit geçirmeyi çok seven ve evin içinde takip etmekten büyük zevk duyan bir kedi cinsidir.

Exotic Shorthair Bakımı

exotic shorthair

Egzotik shorthair tüy bakımı, tüylerinin kısa olmasından dolayı kolaydır. İran kedisi gibi her gün fırçalama gerektirmez ve haftada iki kez fırçalamanız yeterlidir.

Egzotik shorthair kedi cinsinin de İran kedilerinde olduğu gibi gözleri akıntılı olur ve bu akıntılar leke bırakır. Bu lekelerin oluşmaması için düzenli olarak gözlerini nemli bir bezle silmek gerekir.

Aynı zamanda diş, tırnak ve kulak temizliği önemli olan diğer noktalardır. Dişleri düzenli olarak fırçalanmalı ve uzayan tırnakları kesilmelidir. Her hafta kulakları kontrol edilmeli ve kirlenmesi durumunda nemli biz bezle silinmelidir.

Beslenmesini yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumuna göre belirlemek gerekir. Kilo almaya meyilli bir ırk olduğu için en güvenilir yol veterinerden yardım almaktır.

Egzotic shorthair, yüzleri basık olduğu için özellikle nemli ve sıcak havalarda nefes almakta zorluk çeker. Bu gibi durumlarda serin bir ortamda olmaları önemlidir.

Egzotik shorthair kedi cinsinde yaygın görülen sağlık problemleri;

  • Polikistik böbrek hastalığı
  • Solunum sorunları
  • Göz hastalıkları
  • Diş kapanış bozukluğu gibi problemlerdir.

Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.