Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı

212
fransız bulldog özellikleri

Fransız bulldog olarak da bilinen French bulldog köpekleri, oyuncu ve iyi huylu olma özellikleri ile oldukça popüler bir köpek cinsi. Her ne kadar adı Fransız bulldog olsa da kendileri İngiliz kökenli bir köpek cinsidir. İngiliz bulldog köpeklerinin daha ufak bir cinsi olarak yetiştirilmiştir. İngiltere’den Fransa’ya göç edenlerin yanlarında getirdiği minyatür bulldog, Fransızlar tarafından oldukça popüler olmuş ve French bulldog ismini almıştır. Günümüzde de özellikle evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında yerini almaktadır. Aile köpeği olarak ün kazanmış bu sevimli dostumuzu yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Fransız bulldog özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Fransız Bulldog Özellikleri

fransız bulldog özellikleri

Fransız bulldog, arkadaş canlısı ve oyuncu özellikleri ile tanınır. Asık suratlı durduklarına bakmayın. Oldukça neşeli ve eğlenceli bir köpek cinsidir. Fakat oldukça da inatçıdırlar.  Bu nedenle komutlarınızı bazen yerine getirmeyebilir. Farelerin korkulu rüyası, evinizin iyi bir bekçisidir. French bulldog, sahibine oldukça bağlıdır ve paylaşmak istemez. Bu sebeple özellikle diğer köpeklerle arası pek iyi değildir. Ancak küçükken birlikte büyürlerse diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Hatta kedilerle, köpeklerden daha iyi anlaşır. Çocuklarla ve yaşlılarla arası çok iyi olan French bulldog, yabancılara karşı mesafelidir. Özellikle çocuklarla oynamaktan büyük zevk alır ve son derece sabırlıdır. Çok fazla havlamaz, genellikle sessizdir. Bu açıdan da bakıldığında özellikle apartman dairesinde beslemek için oldukça ideal bir köpek cinsidir.

fransız bulldog bakımı

Bulldog köpek türlerinin en minyatürü olan Fransız bulldog, boyu 30 cm uzunluğunda ve vücut ağırlığı 9-13 kg arasında değişir. Bu ağırlığın en büyük kısmını da kafası oluşturur. Hem bacaklarının kısa olması, hem de kafasının ağır olmasından dolayı French bulldog yüzemez. Bu nedenle kesinlikle havuz ve denize sokulmamalıdır.

French bulldog cinsi köpeklerin tüyleri sık ve kısadır. Tüy renkleri beyaz, sarı, kaplan desenli ve bu renklerin karışımı olabilir. Dik ve yarasaya benzeyen kulakları en büyük özelliklerinden biridir. Burunları basık ve koyu renkli, gözleri çıkık, büyük ve koyu renklidir. Gevşek ve yumuşacık derileri vardır. Kuyrukları düz yada kıvrık olabilir.

Fransız Bulldog Bakımı

French bulldog bakımı en kolay köpek cinslerinden biridir. Kısa tüylerini haftada bir taramak yeterli olacaktır. Her ne kadar çok neşeli ve eğlenceli olsa da çok hareketli bir köpek cinsi olmadığı için egzersiz ihtiyacı yoktur. Bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri beslenmesine dikkat etmektir. French bulldog kilo almaya meyilli bir  köpek cinsi olduğu için beslenmesine özen göstermek gerekir. Yüzündeki kırışıklıkların arasını temiz tutmak, kulak, tırnak ve diş bakımına özen göstermek gerekir. Aynı zamanda düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza mutlu ve sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.