Glutatyon Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

179
glutatyon faydaları

Glutatyon, vücudumuzun kendi ürettiği güçlü bir antioksidan olup vücudumuzun temizlik işleri müdürü, uzun yaşamın sırrı diyebiliriz. Tüm organ ve dokuları serbest radikallerin neden olabileceği hasarlardan koruyan vücudumuzun önemli yapı taşlarında biridir. İşte uzun yaşamın sırrı glutatyon faydaları ve hangi besinlerde bulunur…

Glutatyon Faydaları Nelerdir?

1.Antioksidan etkisi

Günümüz şartlarında çok temiz bir dünyada yaşadığımız söylenemez. Toksinler farklı şekillerde hayatımızda bulunmakta. Hava kirliliği, sigara, egzoz dumanı, plastikler, kimyasallar, koruyucu madde içeren gıdalar gibi pek çok toksin bir şekilde hayatımızı tehdit ediyor. Bu noktada vücudumuzun bu toksinleri arındırmak için güçlü bir antioksidana ihtiyacı var. İşte vücudumuzda bu temizleme görevini glutatyon sağlıyor.  Bu işlevi yerine getirirken C vitamini, selenyum ve sistein ( kükürt ihtiva eden amino asit ) den yardım alıyor. Böylece hücrelerin zarar görmesini engellemiş oluyor.

2.Kas gücü ve verimliliğini artırıyor.

Yapılan araştırmalar glutatyon miktarının kasları kuvvetlendirdiğini ve kas hasarlarını azalttığını göstermektedir. Bu nedenle sporcu sağlığı açısından da önemli rol oynamaktadır.

3.Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle kanseri önleyebilir.

4.Glutatyon, bağışıklık sistemini güçlendirir.

5.Yapılan araştırmalarda glutatyonun alkolik olmayan karaciğer yağlanma riskini azalttığı ve karaciğer hasarını önlediği kanıtlanmıştır.

6.Cildin yenilenmesini hızlandırması da  faydaları arasında yer alır.

Glutatyon Hangi Besinlerde Bulunur ?

glutatyon hangi besinlerde bulunur

 

Normal şartlarda vücut kendi glutatyonunu üretebilir. Fakat vücudumuzdaki toksik birikim arttıkça, yaş ilerledikçe, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar sonucu glutatyon seviyesinde düşme görülür. Glutatyon düzeyini artırmak için :

Kükürt açısından zengin besinler

Brokoli, lahana, brüksel lahanası, roka, karnabahar, turp

B6, B9, B12 ve Biotin açısından zengin besinler

Kuşkonmaz, ıspanak, avokado, brokoli, ciğer, nohut, pancar

Selenyum açısından zengin besinler

Yumurta, ıspanak, ay çekirdeği, mantar, tahıllar

C ve E vitamini açısından zengin besinler

Portakal, brüksel lahanası, kırmızı biber, çilek, kivi, badem, ıspanak, zeytinyağı, kabak, alabalık gibi besinler tüketmek gerekir.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here