Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

240
golden retriever özellikleri

Dünyanın en zeki ve popüler köpekleri arasında yer alan Golden Retriever, 19.yy da İskoçya’da ortaya çıkmış bir ırk olarak bilinir. Oldukça sevimli, uyumlu ve çocuklarla oldukça iyi anlaşan, hatta bebek bakıcılığı bile yapabilen bu patili dostlarımız tam bir aile köpeğidir. Dünya üzerindeki en iyi itaat yarışmalarının da çoğunu kazanan Golden Retriever özellikleri açısından bakıldığı zaman en popüler köpekler arasında olmayı hak ettiğini göstermekte. İşte Golden Retriever özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever, zeki ve bu nedenle kolay eğitilebilen, uslu ve sevgi dolu bir köpektir. Yüzmeyi çok seven, sadık ve sahibini memnun etmeye çalışan, ilgi bekleyen, aktif ve kendine güvenen mizacı ile dikkat çeker. İlgilenilmediği yada sevdiklerinden uzak kaldıkları zaman yaramazlık yapabilirler. Dost canlısı oldukları için diğer hayvanlarda dahil herkesle iyi geçinen Golden Retrieverlar, bu özelliğinden dolayı  koruma köpeği olarak uygun değildir. Günlük egzersize ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı karşılandığı taktirde apartmanda yetiştirmek için uygundur. Onlar için en güzel egzersiz attığınız topu yada herhangi bir nesneyi geri getirmeleridir. 

Golden Retrieverlar, hassas kokuları ayırt edebilme ve iz sürme yetenekleri oldukça gelişmiş olduğu için Akut ve narkotik köpeği olarak oldukça uygundur. Görme engellilere yardımcı olması için önerilen Golden Retrieverlar, Border Collie, Poodle ve Alman çoban köpeğinden sonra dünyanın en zeki 4. köpek ırkı olarak kabul edilmektedir.

golden retriever bakımı

Golden Retrieverlar, oldukça güçlü ve sağlam bir köpeklerdir. Güçlü bir boyun yapısı ve çeneye sahiptir. Kalın ve yoğun tüyleri altın yada krem tonlarında dır ve su geçirmez. Tüyleri düz yada hafif dalgalıdır. Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl arasındadır. Ağırlıkları erkeklerde 27-36 kg., dişilerde 25-32 kg. arasında değişir. Boyları erkeklerde 56-61 cm., dişilerde 51-56 cm. arasındadır. 

Golden Retriever Bakımı

Golden Retrieverlar bakımı oldukça kolay olan bir ırktır. Tüylerini düzenli olarak taramak ve çok aktif oldukları için günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak önemlidir. Bunların dışında diğer köpeklerde olduğu gibi kaliteli mamalarla beslemek, düzenli veteriner kontrolü ve aşılarını yaptırmak sağlıkları açısından önemlidir. Tüm köpek ırklarında olduğu gibi Golden Retrieverlarda görülen bazı sağlık sorunları bulunmaktadır. Bunlar, kalça dizplazisi, kalp sorunları, dirsek dizplazisi, katarakt, cilt sorunları, Von Willebrand genetik kan hastalığı, patella çıkığı ve malesef ki yaklaşık %60 oranında ( Golden Retriever klubü verilerine göre) hayatlarını kaybetme sebebi olan kanser.

Golden Retriever evlat edinmek istiyorsanız barınaklarda yuva bekleyen binlerce Golden Retriever’dan birini evlat edinmeniz dileğiyle. Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here