Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

118
göz altı morlukları nasıl geçer

Göz altı morlukları, başta yorgunluk olmak üzere pek çok sebeple ortaya çıkar ve estetik açıdan rahatsızlık verir. Evde, doğal yöntemlerle de kurtulabileceğimiz göz altı morlukları nasıl geçer, göz altı morluklarına ne iyi gelir, göz altı morlukları neden oluşur? İşte cevaplar…

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altın da bulunan deri, cildimize oranla daha ince ve hassastır. Göz altı morlukları da bu ince deriden alttaki damarların görünmesi sonucu oluşur. Bunun sebepleri;

 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk yada uyku düzensizliği
 • Stres
 • Genetik
 • Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar
 • Düzensiz beslenme
 • Kullanılan ilaçlar
 • Aşırı tuz tüketimi
 • Hormonal değişimler
 • Uzun süre bilgisayar kullanımı ve televizyon izleme
 • Yaşlanma ile birlikte kolajen üretiminin azalması gibi sebepler sayılabilir.

Aynı zamanda uzmanlar, göz altındaki morluklara demir eksikliği ve böbrek rahatsızlıklarının da sebep olabileceğini vurgulamaktadır. Sinüzit, göz alerjisi, tiroid hastalıkları gibi nedenlerden dolayı da göz altı morlukları oluşabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

göz altı morluklarına ne iyi gelir

Elbette bu morluklardan kurtulmanın en iyi yolu oluşmadan önlemektir. Yaşam tarzınızı gözden geçirerek göz altı morluklarına neyin sebep olduğunu belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu durum cildinizi güzelleştirmenin de bir yoludur. Çünkü morluklara sebep olan durumlar cildinizi de etkileyecektir.

İlk olarak dikkat etmeniz gereken konu uyku alışkanlığıdır. Az uyumak, yorgunluk cildinizin daha solgun görünerek göz altı morluklarının daha belirgin olmasına sebep olur. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ( özellikle B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından zengin) ve bol su tüketimi ile bu koyu halkaların oluşumunu önleyebilirsiniz. K vitamini genel olarak kemik sağlığı açısından önemli olduğu bilinse de kılcal damar duvarlarına destek sağlayarak göz altı torbaları ve morluklarının giderilmesinde de oldukça faydalıdır. Bununla birlikte koyu halkalardan kurtulmak için sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları azaltmalısınız.

Eğer göz altı morluklarınız genetikse ve bu morluklara neden olabileceğini düşündüğünüz durumu çözümlediğiniz halde tekrar oluşuyorsa doktora danışmanız gerekmektedir.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Evde doğal yöntemlerle de göz altı morluklarını azaltabilirsiniz. Benim ihtiyaç hissettiğim zaman kullandığım yöntem soğuk kompres uygulamak. Temiz bir havlunun içine 2-3 adet buz küpünü koyarak yaklaşık 15 dakika gözlerime uyguluyorum. Hem morlukların görünümünü azaltıyor, hem de şişmiş göz kapakları için bire bir. Bunun dışında uygulayabileceğiniz yöntemler;

Salatalıkİki dilim salatalığı gözlerinizin üzerine koyarak 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Patates: İki dilim patatesi göz kapaklarınızın üzerine koyarak 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Çay poşeti: Siyah yada yeşil çay kafein içeriği ve antioksidan özelliği ile kan dolaşımını uyarır ve damarların daralmasına yardımcı olur. Bunun için iki adet siyah yada yeşil çay (ki benim tercihim antioksidan etkisi daha fazla olduğu için yeşil çaydan yana) poşetini 5-10 dakika demleyin ve daha sonra bu poşetlerin soğuması için buzdolabında 15-20 dakika bekletin. Daha sonra bu poşetleri gözlerinizin üzerine koyarak 15 dakika bekleyin ve daha sonra gözlerinizi soğuk suyla yıkayın. Aynı işlemi papatya çayı ile de yapabilirsiniz.

Gül suyuGöz temizleme pamuğunun üzerine dolapta beklettiğiniz gül suyunu dökerek göz kapaklarınızın üzerine koyun ve 15 dakika bekleyin. Aynı işlemi süt ile de yapabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Güçlü bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengin Hindistan cevizi yağını yatmadan önce göz altlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Türk kahvesi: 1 çorba kaşığı Türk kahvesine macun kıvamına gelene kadar su ilave edin. Dilerseniz önce kendinize güzel bir sade kahve yapıp afiyetle için. Kalan telveyi göz altlarınıza sürerek 15 dakika bekleyin ve soğuk su ile yıkayın.

Sağlıklı, mutlu günler…