Greyfurtun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

30
greyfurtun faydaları

Greyfurt, hafif ekşi ve tatlı bir tada sahip tropikal bir narenciye meyvesidir. Kalorisi düşük ve lif bakımından zengin olan greyfurt, güçlü antioksidan bitki bileşiklerinin zengin kaynağıdır. İşte içerdiği C vitamini, A vitamini, potasyum, tiamin, folat ve magnezyum ile greyfurtun faydaları.

Greyfurtun Faydaları

  • Greyfurt, bağışıklık sistemi üzerinde önemli rolü olan vitamin ve mineraller açısından zengindir. C vitamini, hücreleri zararlı bakteri ve virüslerden korumaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda enflamasyona ve bulaşıcı hastalıklara karşı korumaya yardımcı A vitamini içerir. Bu nedenle greyfurt yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Greyfurt lif açısından zengin bir besindir ve yüksek miktarda su içerir. Lif açısından zengin besinler tüketmek tokluk hissini artırarak fazla kalori alımını engeller ve kilo vermeye yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada, yemeklerden önce yarım greyfurt tüketen kişilerin, tüketmeyenlere oranla daha fazla kilo verdiğini göstermiştir (1).

  • Yüksek tansiyon ve kolesterol kalp hastalığı için risk teşkil eden faktörlerdir. Greyfurt, yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olan potasyum açısından zengin bir kaynaktır. Aynı zamanda greyfurt zengin lif içeriği ile kolesterol seviyesini dengede tutarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
  • İnsülin direnci, yüksek insülin ve kan şekeri seviyelerine yol açar ve bu faktörler tip 2 diyabet hastalığı için risk teşkil eder. Greyfurt, insülin direncini önlemeye ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Greyfurtta bulunan sitrik asit böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
  • Greyfurt önemli antioksidanlar olan C vitamini, beta-karoten, likopen ve flavanonlar açısından zengindir. Bu nedenle kalp hastalığı ve kanser gibi kronik rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilir.
  • Greyfurt yüksek miktarda su içerir ve vücudun susuz kalmasını engellemeye yardımcı olur.

GREYFURTUN BESİN DEĞERİ

Bir orta boy greyfurt:

Kalori: 52

Karbonhidrat: 13 gram

Protein: 1 gram

Lif: 2 gram

C vitamini: Günlük ihtiyacın %64’ü

A vitamini: Günlük ihtiyacın %28’i

Potasyum: Günlük ihtiyacın %5’i

Tiamin: Günlük ihtiyacın %4’ü

Folat: Günlük ihtiyacın %4’ü

Magnezyum: Günlük ihtiyacın %3’ü

Greyfurtun Zararları

Greyfurt, sağlık açısından oldukça faydalı olmasının yanı sıra her besinde olduğu gibi fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Bunun yanı sıra kronik bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız greyfurt tüketmeden önce mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Greyfurt yada suyunu tüketmek ilaç etkileşimine neden olabilir. Aynı zamanda turunçgillerde bulunan sitrik asit hassas dişlere zarar verebilir ve diş minesinin aşınmasına neden olabilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

REFERANS: https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-grapefruit

The Health Benefits of Grapefruit