Grip Salgınları ve Bugüne Kadar Görülen En Büyük Salgınlar

127
grip salgınları

Grip ( influenza), influenza virüslerinin sebep olduğu ani gelişen, ateş yapan, burun, boğaz ve sonrasında akciğerlere inebilen bir solunum yolu enfeksiyonudur. Grip ve herkesin korkulu rüyası haline gelen korona virüs-Covid 19 birbirine benzer semptomlar gösteriyor. Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada hızla yayılan korona virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Bu virüsler soğuk algınlığı ve çok çeşitli solunum yolu hastalıklarına sebep olurlar. Bazı korona virüs türleri soğuk algınlığından farklı, grip benzeri daha ağır solunum yolu enfeksiyonu ile ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki 2003 yılında yine Çin’de ortaya çıkan, yarasalardan misk kedilerine ve oradan da insanlara bulaştığı düşünülen SARS-COV korona virüs enfeksiyonudur. Dünya genelinde 800’den fazla kişinin ölümüne neden olmuştur. Bir diğeri de MERS-COV enfeksiyonudur. Develerden bulaştığı düşünülen, fakat insanlara nasıl bulaştığı kesin olarak bilinmeyen MERS-COV ilk defa 2012 yılında Suudi Arabistan’da görülmüştür. Dünya genelinde 791 kişinin ölümüne neden olmuştur. Geçmişte de pek çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuş grip salgınları bulunmaktadır.

Grip Salgınları

İspanyol Gribi: İspanyol gribi yada İspanyol nezlesi ilk kez Mart 1918 yılında ABD’nin New Mexico  eyaletinde tespit edilmiş ve Eylül-Kasım aylarında Türkiye’de dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına almış bir salgındır. 1918-1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı bu salgının özelliği, yaşlı, zayıf ve çocuklardan çok gençleri etkilemiş olmasıdır. İspanyol gribi 18 ay içinde 50 ile 100 milyon insanın ölmesine sebep olmuştur. Bu nedenle dünya tarihinde bilinen en büyük salgındır. İspanya’da başlamadığı halde İspanyol gribi olarak adlandırılmasının nedeni ise; İspanya’nın I. Dünya Savaşına katılmamış olmasıdır. Diğer Avrupa ülkeleri askeri sansür nedeniyle salgından bahsedemezken ilk olarak İspanyol basınında salgın konusu gündeme gelmiştir.

Asya Gribi: Influenza A sınıf virüsünün yol açtığı Asya gribi ( H2N2) 1957 yılında Çin’de başlayarak Amerika, Avustralya, Uzak doğu ve Avrupa’ya yayılmıştır. Bu salgında 8000 kişinin öldüğü bilinmektedir. Influenza grubundaki en ağır grip tiplerinden olup virüsün yüzeyindeki protein yapısı değişerek yeni salgınlara neden olmaktadır.

Hong Kong Gribi: 1968 yılında Hong Kong ‘da ortaya çıkan A tipi H3N2 virüsü, dünya çapında bir milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.

İngiliz Gribi: İngiliz gribi 1989 yılında sadece bir yıl içinde 30.000 kişinin ölmesine neden olmuştur.

Bu salgınların dışında 1993 yılında görülen Çin gribi, 1997 yılında görülen kuş gribi, Mart 2009′ da yayılmaya başlayan domuz gribi gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here