Güney Kore’de Güzellik Anlayışı ve 10 Adımdan Oluşan Cilt Bakım Rutini

594
güney kore güzellik anlayışı

Güzellik, göreceli bir kavramdır. Kime göre neye göre güzel herkes için değişir. Fakat bu durum Güney Koreliler için biraz farklı. Güzellik konusunda oldukça takıntılı olan Güney Korelilere göre güzel olabilmek için ülke genelinde oluşturulan güzellik standartlarına uygun olmanız gerekir. Peki Güney Kore güzellik standartları ve güzellik anlayışı nedir, 10 adımda  Kore cilt bakımı rutini hangi aşamaları kapsar? İşte detaylar…

Güney Kore Güzellik Anlayışı

Cilt: Güney Kore’de en önemli güzellik anlayışıdır. Her yaşta beyaz, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahiptirler. Bunu da birazdan bahsedeceğimiz cilt bakım rutini ve kullandıkları doğal ve bitkisel kozmetik ürünlerle sağlamaktadırlar. Güney Kore, kozmetik ürün tüketiminde dünyada ilk 10 arasında yer almaktadır.

Yüz: Güzel sayılabilmeniz için küçük bir yüze ve sivri bir çeneye ( V şeklinde) sahip olmanız gerekir. Yüzü daha küçük göstermek için pek çoğu kaküle sahiptir.

Göz: Sanırım Güney Kore’nin başkenti Seul’ ü “dünyanın estetik cerrahi merkezi” yapan konulardan birisi gözler. Genleri nedeniyle düşük göz kapağına sahip olan Güney Koreliler bunu kompleks haline getirmişlerdir. Bu nedenle 14-15 yaşlarında bile göz kapağı ameliyatı yaptırırlar. Durum böyle olunca dünyada estetik ameliyat oranında üst sıralarda olmalarına şaşmamak lazım.

Bunların dışında düz kaşlara, düz bir burun hattına, ve küçük dudaklara sahip olmak gerekmektedir. Ve 50 kilonun altında olmanız gerektiğinde diğer bir ayrıntı…

Şimdi gelelim bu porselen ciltleri nasıl sağladıklarına.

10 Adımda  Kore Cilt Bakımı Rutini

10 adımda kore cilt bakımı

Eğer sizde bu rutini uygulamak isterseniz önemli olan nokta Güney Kore kozmetik ürünleri kullanmalısınız. Çünkü Güney Kore’de kozmetik ürünler bu aşamalara göre hazırlanmaktadır.

1.Yağ Bazlı Temizleyici: Makyaj temizliği için öncelikle cildinizi yağ bazlı bir temizleyici ile temizlemeniz gerekir.

2.Su Bazlı Temizleyici: Ardından su bazlı temizleyici ile tekrar cildi temizlemek gerekir. Neden 2 aşama diye sorarsanız, bazı maddeler yağda, bazıları suda çözündüğü için 2 aşamalı olarak cildi temizlemek gerekir.

3.Peeling: Cildi ölü hücrelerden arındırarak kullanılan ürünlerin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlamış olursunuz. Bu aşamayı haftada 1-2 kez uygulamanız yeterlidir.

4.Tonik: Cildin PH dengesini düzenlemek ve cildi bir sonraki aşamaya hazırlamak için tonik uygulanır.

5.Esans: Bu aşama, diğer cilt bakımı rutinlerinden farklı, önemli bir aşamadır. Bitki yağlarından elde edilen esanslar, ince çizgiler, kırışıklık ve cilt sorunlarını hedef alan ürünlerdir. Serum yada ampullerden farklı olarak daha akışkan bir yapıya sahiptirler.

6.Serum yada Ampul: Cilt sorunlarını yok etmek için daha yoğun miktarda besleyici içerik bulunan serum uygulaması.

7.Maske uygulaması: Bu aşamada cildinizin ihtiyacı olan herhangi bir maskeyi uygulayabilirsiniz. Nemlendirme, kırışıklık, sıkılaştırıcı gibi. Bu aşamayı da haftada 2-3 kez uygulamanız yeterlidir.

8.Göz altı bakım kremi uygulamak

9.Nemlendirici uygulamak

10.Güneş Koruyucu: Bu aşama rutini ne zaman uyguladığınıza bağlı olarak değişir. Sabah uygularsanız cildinizi güneşten korumak için yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem uygulamanız gerekir. Akşam uygularsanız, gece kremi yada nemlendirici gece maskesi uygulamanız gerekir.

İşte Güney Korelilerin her yaşta sağlıklı ve pürüzsüz cilde sahip olmalarının sırrı…

İlginizi Çekebilir: Kaçınılması Gereken Cilt Bakım Hataları

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here