Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri ve Bakımı

62
habeş kedisi

Bugünkü konuğumuz, çarpıcı güzelliği ve zekası ile dünyada en çok tercih edilen kedi cinslerinden biri olan Habeş kedisi (Abyssinian). Tarihi çok eskilere dayanan ve kökeni Etiyopya olarak bilinen bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Habeş kedisi (Abysinian) özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylar.

Habeş Kedisi (Abyssinian) Özellikleri

Abyssinian, ince ve kaslı vücut yapısı ile karizmatik bir bir görünüme sahiptir. Orta boy bir kedi cinsi olan Habeş kedisinin kafa yapısı üçgenimsi ve kulakları büyüktür. Gözleri birbirinden ayrık ve badem şeklindedir. Göz rengi yeşil yada altın sarısı olan Habeş kedisinin en belirgin fiziksel özelliklerinden birisi, gözlerinin altında yer alan çizgilerdir.

habeş kedisi özellikleri

Tüyleri sık, orta uzunlukta, ince ve ipeksi bir yumuşaklıktadır. Tüy rengi kızıl, kahverengi yada mavi olabilir. Bazılarında açık yada koyu çizgiler bulunur.

Bacaklarının ince, patilerinin ise küçük ve oval olması sebebiyle narin bir görünüme sahiptir. Kuyruk yapısı vücudu ile orantılı uzun ve sivridir. Abyssinian kedisinin ağırlığı 4,5 kg ile 5,5 kg arasında değişir.

Karakter ve Genel Huyları

habeş kedisi bakımı

Abyssinian kedisi zeki ve meraklı bir kedi cinsidir. Meraklı yapısı sebebiyle keşfetmeyi çok sever ve oldukça hareketlidir. Boş durmayı sevmeyen Abyssinian kedisi için kediler dünyasının en aktif kedisi diyebiliriz. Bu sebepten olsa gerek kucakta durmayı sevmez. Sizin çevrenizde olmayı tercih eder.

Aynı zamanda oldukça oyuncu olan Abyssinian, oyun amaçlı kucağınıza yada omuzunuza atlayabilir. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile tırmanmayı ve yüksek yerlerde olmayı çok sever. Sürekli bir şeyler ile ilgilenmek isteyen Habeş kedisi, kendine eğlence bulma konusunda çok başarılıdır. Bir ip parçası bile onu eğlendirmek için yeterlidir. Bir Abyssinian evlat edindiğiniz taktirde onun eğlenceli oyunları ile hayatınız hiç sıkıcı olmayacaktır.

Habeş kedisi bağımsızlığına düşkündür. Bazı durumlarda yalnız kalmak isteyebilir. Genel olarak sıcakkanlı ve uyumludurlar. Yabancılara karşı çekingen değildir. Diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşır ve  çocuklarla da çok iyi geçinir. Çocuğunuz için çok iyi bir arkadaş olacaktır.

Habeş kedisi bu olumlu özellikleri ile en çok tercih edilen kediler arasında yer almayı gerçekten hak ediyor.

Habeş Kedisi Bakımı

Abyssinian kedisinin bakımı kolaydır. Kısa ve yumuşak olan tüylerini haftada bir kez taramanız yeterlidir. Kulaklarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarında kir varsa, yarım ölçü elma sirkesi karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bezle nazikçe temizlemelisiniz.

Tüm kedi cinslerinde olduğu gibi günlük diş bakımı önemlidir. Her ne kadar dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmasa da yavru iken alıştırdığınız taktirde problem yaşamazsınız.

Tırnaklarını iki haftada bir kesmelisiniz. Eğer gözlerinin etrafında çapak yada akıntı varsa nemli bir bez ile nazikçe silmelisiniz. Sağ ve sol göz için farklı bir bez kullanmanız çok önemlidir. Böylelikle olası bir enfeksiyonu taşımamış olursunuz.

Habeş kedileri genetik olarak böbrek yetmezliğine yatkındır. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmeli ve veterinerin tavsiye ettiği mamalar kullanılmalıdır. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl olan bu sevimli dostlarımıza düzenli veteriner kontrolü ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.