Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

182
himalayan kedisi

Himalayan kedisi, masmavi gözleri, asık suratı ve uzun tüyleri ile dikkat çeken bir kedi cinsidir. 1920 yıllarında İran kedisi ve siyam kedisinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkan Himalayanlar ismini, Himalayan tavşanına olan benzerliğinden alır. Himmy yada Himalaya kedisi olarak da bilinir. İngilizler 1955 yılında, Amerikalılar 1957 yılında ayrı bir ırk olarak tanısalar da bazı kuruluşlar tarafından İran kedisinin bir çeşidi olarak kabul edilmektedir. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Himalayan kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bilmeniz gerekenler…

Himalayan Kedisi Özellikleri

himalayan kedisi özellikleri

Himalayan, yuvarlak kafası, dolgun yanakları ve kısa burnu ile dikkat çeker. Gözleri yuvarlak ve ayrıktır. Kulakları kısa ve yuvarlak uçludur. Bacakları kısa ve kalın yapıda olup patileri büyük ve yuvarlaktır. Güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Uzun tüylü kedi cinsleri arasında yer alan Himalayanların tüyleri, ince ve parlak bir yapıdadır. Uzun tüyleri boyun kısmında yele gibidir. Doğdukları zaman tamamen beyaz renkte olup bir ay içerisinde gerçek görünümüne kavuşurlar.

Siyam kedilerinden aldıkları yüzlerindeki maske ve tüy rengi çok çeşitli renklerde olabilir. Çikolata, mavi, fok rengi, leylak, kaplumbağa, kırmızı gibi renklerde olabilir. Lekeli olan Himalayanların gözleri her zaman mavi renkte olur. Düz renkli olanlarda ise göz rengi bakır rengidir.

Himalaya kedisi erkelerde 5-6 kg, dişilerde 3-5 kg arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri 11-13 yıldır.

Himalaya Kedisi Karakteri

himalayan kedisi bakımı

Himalaya kedisi karakter yapısı olarak İran kedisine benzer. Sessiz, sakin ve uysal bir yapıda olup gürültüden hiç hoşlanmazlar. Kendinden emin, nazik, şefkatli ve sahibine sadık bir kedi cinsidir. Her ortama ayak uydurabilir ve diğer insanlarla da iyi anlaşır.

En büyük zevki kucakta durmak ve insanlarla oyun oynamak olan bu sevimli dostumuz yaramazlık yapmaz. Zekidir ve sahibinin sözünü dinler.

Gürültüden hoşlanmadıkları için çocuklarla ve köpeklerle arası pek iyi değildir. Fakat onları kovalamayan köpekler ve nazik davranan çocuklara itirazları yoktur. Yavruluk döneminden itibaren evcil hayvanlarla yetiştirilirse iyi anlaşır.

Tüm kedilerde insanlar gibi farklı karaktere sahip olup yukarıda anlattığımız Himalayan kedisinin genel karakteristik özellikleridir. Her Himalayan kedisi yukarıda anlattığımız karakteristik özelliğe sahip olmayabilir.

Himalayan Kedisi Bakımı

Himalaya kedisinin uzun tüyleri nedeniyle bakımı biraz zor olabilir. Tüylerinin dolaşmaması için her gün taramak gerekir. Özellikle çok sıcak havalarda serinlemesi için  banyo yaptırılabilir. İran kedilerinde olduğu gibi Himalayan kedisinde de göz akıntı problemi sık görülebilir. Bu akıntıların leke yapmaması için nemli bir bezle silinmesi gerekir. Diş ve diş eti hastalıklarına eğilimi olduğu için dişlerinin fırçalanmasına özen gösterilmelidir.

Gerek fazla hareketli olmayışı, gerekse genetik yapıları gereği kilo almaya eğilimli bir kedi cinsidir. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmeli ve kaliteli kuru mama ile beslenmelidir.

Himalayanlar  yüz yapıları nedeniyle bir takım sağlık problemlerine eğilimlidir. Bunların en başında daralan burun deliklerinin neden olduğu solunum problemleri gelmektedir. Bunun dışında dişlerin birbirine yapışmaması, progresif retinal atrofi gibi göz hastalıkları, polikistik böbrek hastalığı, saçkırana yatkınlık, mantar enfeksiyonu gibi problemler sayılabilir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…