Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir

52
hızlı kilo vermenin zararları

Hızlı kilo vermek, kilo problemi olan herkesin hayalidir. O çok çabuk aldığımız kiloları hızlı bir şekilde vererek hedefimize, hayalimize ulaşmak isteriz. Peki bunun ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Uzmanlar, hızlı kilo vermenin ciddi zararları olduğu konusunda uyarmakta. Eminim bu zararları okuduktan sonra hızlı kilo verme kararınızdan vazgeçeceksiniz.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

hızlı kilo vermek

Kilo kaybını hızlandırmak için bazı kişiler farklı yöntemler deneseler de en çok başvurulan elbette ki düşük kalorili diyetler. Benimde çoğu zaman karşıma çıkan ” Bu diyeti yapın 1 haftada 4 kilo verin” tarzı diyetler. Uzmanlar, sağlıklı bir vücudun ayda ortalama 4 kilodan fazla kilo kaybını yönetebilmekte zorlandığını belirtmekte.

Düşünün…Bir ayda vermeniz gereken kiloyu bir haftada vereceksiniz. İşte bu durumda vücudumuz nasıl tepki veriyormuş…

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerjiyi yediğimiz besinlerden alırız. Az kalori almak hayati organların yeterli enerjiyi almamasına neden olur. Bunun sonucu olarak hormon dengesi bozulur ve sindirim problemleri, uyku problemleri, kadınlarda adet düzensizlikleri gibi sorunlara neden olur.

Vitamin ve minerallerin vücudumuzun düzgün çalışması  açısından önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. Az kalori alımı vücudumuz açısından gerekli olan vitamin ve minerallerin de yeterli miktarda alınmasını engeller. Bunun sonucu olarak organların fonksiyonlarında bozulma, kramplar ve yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin ve kemiklerin zayıflamasına, kalp ritim bozukluklarına, saç dökülmesi ve tırnakların çabuk kırılmasına neden olur.

hızlı kilo vermek

 

Hızlı kilo vermek, metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Bunu uzmanlar çok güzel bir şekilde açıklıyor. Diyelim ki vücudunuzun günlük 3.000 kaloriye ihtiyacı  var ve siz 1.200 kalori almaya başladınız. Vücudunuz bunu bir uyarı gibi algılayarak enerji tasarrufu yapmak için metabolizmayı yavaşlatmaya başlıyor. Bu durumda vücudunuzun daha fazla yağlanmasına neden oluyor.

Aynı zamanda düşük kalori alımı yoğun kas kaybına sebep oluyor. Vücudumuzdaki kas kütlesinin azalması günlük olarak daha az kalori yakılması anlamına gelmektedir. Ki bizim istediğimiz yağ dokusundan kurtulmak, kaslardan değil.

Özellikle düşük karbonhidratlı diyetlerde kişiler çok fazla su kaybederler. Buda kişilerde baş ağrısı, kabızlık, sinirlilik, kas krampları gibi yan etkilere sebep olur.

Düşük kalori alımı safra kesesinin tam olarak boşalmasını engelleyerek safra taşı oluşumuna sebep olmaktadır.

Sonuç olarak hızlı kilo vermek, pek çok sağlık problemini beraberinde getirmektedir. Üstelik bu şekilde verilen kiloların tekrar fazlasıyla alındığını unutmayalım…

İlginizi çekebilir: Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı, mutlu günler…