Hünnap Meyvesinin Bilinmeyen Faydaları

27
hünnap faydaları

Hünnap, içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık açısından pek çok faydası olan sonbahar meyvelerinden biridir. Çiğde yada innabi olarak da bilinen hünnapın ana vatanı Çin’dir ve ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişir. İri, sert ve çekirdekli bir zeytine benzeyen şekli ile tazesi yeşil renktedir ve olgunlaştıktan sonra rengi kızıla döner. Tamamen olgunlaşmış hünnap ise buruşur ve koyu bir renk alır. Çin’de bitkisel ilaç olarak da kullanılan vitamin ve mineral deposu hünnap meyvesinin faydaları nelerdir, neye iyi gelir? İşte detaylar…

Hünnap Meyvesinin Faydaları

hünnap faydaları

  • Hünnap C vitamini açısından zengin bir meyvedir. C vitamini serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kolajen üretimini artırarak yaşlanmayı geciktirir ve cildin daha canlı olmasını sağlar.
  • Hünnap anksiyeteyi gidermeye yardımcı olur. Beyin ve sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu etkisi daha iyi uyku uyumanızı da sağlamaktadır.
  • Hünnap potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum, kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olarak kan basıncı seviyesini kontrol altında tutmaya çalışır. Bu nedenle kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Çalışmalar, hünnapta bulunan saponinlerin kötü kolesterolü (LDL) yükseltmeden iyi kolesterol (HDL) düzeylerini artırdığını göstermektedir. Çalışmalar ayrıca hünnapın damar sertliğine karşı koruma sağlayabileceğini de göstermektedir.
  • Yüksek miktarda lif içeren hünnap bağırsak hareketlerini ve sindirimi düzenlemeye yardımcı olur ve kabızlığa iyi gelir. Aynı zamanda mide asidini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Hünnap, kan şekerini düşürebilir ve diyabet hastalığına karşı koruma sağlayabilir.
  • Hünnapta bulunan saponinler, flavonoidler, antioksidanlar, polisakkaritler ve triterpenoidler bazı kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.
  • İçerdiği fosfor ve kalsiyum ile kemik ve diş sağlığını açısından oldukça faydalıdır.
  • Hünnapın 100 gramı sadece 79 kcal dir. Ve yapılan araştırmalar hünnapın vücutta yağ birikimini engelleyerek obeziteyi önleyici etkisinin olduğunu göstermektedir.

Hünnapın Olası Yan Etkileri

Hünnapın sağlıklı yetişkin kişiler üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat hamile ve emziren kadınların, diyabet hastalarının tüketmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir. Eğer latekse karşı alerjiniz varsa hünnap içinde alerjiniz olabilir. En önemli noktalardan biride, eğer cerrahi bir operasyon geçirecekseniz operasyondan iki hafta önce hünnap tüketmeyi bırakmanız önerilir. Aynı zamanda hünnap bazı ilaçlar, şifalı bitkiler ve takviyelerle etkileşim yapabilir. Diyabet ilaçları, sakinleştirici ilaçlar, karaciğeri etkileyen ilaçlar, kan basıncını düşüren şifalı bitkiler yada takviyeler, sakinleştirici  bitkiler yada takviyeler gibi. Herhangi bir sağlık probleminiz yada düzenli kullanmakta olduğunuz ilaç varsa hünnap tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça: https://thesleepdoctor.com/2018/03/13/jujube-sleep-health/