Hyalüronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

162
hyalüronik asit faydaları

Pek çoğumuzun ismini telaffuz edemediği Hyalüronik Asit, kolajen gibi son dönemlerde hayatımıza girmiş durumda. Kozmetik raflarında sıkça karşılaştığımız hyalüronik asit, tüm vücut dokularında, eklem, cilt ve gözde doğal olarak yer alan ve yaşamsal etkinlikleri gerçekleştiren bir asittir ve vücudumuzda en fazla cildimizde bulunur. İşte hyalüronik asit faydaları ve hangi besinlerde bulunur

Hyalüronik Asit Faydaları

  1. Hyalüronik asit cildimizin genç ve pürüzsüz olmasını sağlar. Anne karnındaki sıvının hyalüronik asit açısından zengin olması nedeniyle bebeklerin cildi pürüzsüz ve yumuşak olur.
  2. Kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilme özelliği ile cildi nemlendirir.
  3. Sivilce izlerini önlemede faydalıdır.
  4. Ciltteki iltihaplı oluşum ve tahrişlere iyi gelir.
  5. Hyalüronik asit cildin bağ dokusuna kayganlık sağlayarak, cildimizin elastikiyetini sağlar.
  6. Göz kuruluğuna iyi gelir.

Vücudumuz tarafından üretilebilir fakat 30′ lu yaşlardan sonra üretim azalmaya başlar ve cildimizin canlılığını ve nemini kaybetmesine, kırışıklıklara ve eklem ağrılarına neden olur. Bu olumsuzlukları azaltmak için piyasada çok fazla sayıda  takviye bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan, cilt için kullanacaksanız içerisinde farklı ek ürünler içeren, eklem için kullanacaksanız farklı ek ürünler içeren takviyeleri kullanmanız konusunda doktorunuza danışmaktır.

Hyalüronik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

hyalüronik asit hangi besinlerde bulunur

 

C vitamini açısından zengin olan limon, greyfurt, portakal gibi taze meyvelerde bulunur. Mango, kivi ve tüm üzüm çeşitleri de C vitamini açısından zengindir. Magnezyum içeren muz, avokado, elma, armut gibi meyvelerde hyalüronik asit seviyesini arttırır.

Hayvanlarda da önemli bir bileşen olduğu için özellikle tavuk ve kırmızı et hyalüronik asit seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Bunların dışında patates ve magnezyum açısından zengin karnabahar, ıspanak, Brüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz gibi sebzeler, soya, baklagiller ve tüm fasulye çeşitleri hyalüronik seviyesini artırmaya yardımcı olur.

Sağlıklı, mutlu günler..