İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

81
ingiliz bulldog

İngiliz bulldog, İngiltere’de 1200’lü yıllardan 1800’lerin ortasına kadar boğa güreşlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır. Bir zamanların vahşi  köpek cinsi, dikkatli ve seçkin  bir üreme programı ile bugünkü uysal ve sevgi dolu halini almıştır. Eğer bu köpek cinsini daha yakından tanımak isterseniz işte İngiliz bulldog özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında detaylar…

İngiliz Bulldog Özellikleri

ingiliz bulldog özellikleri

İngiliz bulldoglar, orta boy köpek cinsi olup iri ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Kısa ve kaslı bacakları, buruşuk ve sarkık yüz hatları ile dikkat çeker. Aynı zamanda kafa yapısı geniş ve güçlüdür. Kulakları üçgen yapıda ve küçüktür. Tüyleri ince, kısa ve sıktır. Sevdiğiniz zaman yumuşacık derisini hissedersiniz. Tüy rengi krem, çikolata, beyaz, kahverengi ve benekli olabilir. Birbirinden ayrık yuvarlak gözleri, kısa kuyruğu, geniş ve basık burnu, paytak yürüyüşü ile sevgi dolu bir köpek cinsidir.

İngiliz bulldog, vücut ağırlığı 22-25 kg, boyu 31-40 cm arasında değişir.  Ortalama yaşam süreleri 8-12 yıldır.

İngiliz Bulldog Karakteri

ingiliz bulldog karakteri

Sert görüntüsünün altında oldukça kibar, nazik ve uysal bir karaktere sahip olan İngiliz bulldoglar, cana yakın ve sevecen bir köpek cinsidir. Horlamasıyla meşhur olan bu köpek cinsi sahibine oldukça bağlıdır. Her zaman ilgi görmek ister. Diğer hayvanlarla iyi geçinen ve çocuklara karşı oldukça nazik bir köpek cinsidir. Bu nedenle çocuklarla iyi anlaşan köpek cinsleri arasında yer alır. Ev köpekleri ile arası iyi olsa da diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir.

Güçlü ve cesur olan İngiliz bulldoglar neşeli bir karaktere sahiptir. Özellikle yavruluk döneminde çok oyuncu olsalar da çok hareketli bir köpek cinsi değildir. Tam bir apartman köpeğidir ve evde beslenebilecek köpek cinsleri arasında popülerdir ancak çok sıcak yada soğuk iklimler için uygun bir köpek cinsi değildir. Ailesine oldukça bağlı olan bulldog, eğer ailesine karşı tehdit algılarsa saldırganlaşabilir ve bu konuda inanılmaz derecede cesur davranır.

Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi İngiliz bulldoglar da farklı karakterde olabilir. Özellikle köpek cinslerinde bu durum nasıl eğitildiği ile de çok yakından ilgilidir.

İngiliz Bulldog Bakımı

ingiliz bulldog bakımı

Bu köpek cinsinin tüyleri kısa olduğu için haftada bir kez tüylerini fırçalamak yeterlidir. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi tüy dökme döneminde tüy bakımına daha fazla özen göstermek gerekir.

İngiliz bulldogların salyaları çok aktığı için ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Ağzı düzenli olarak nemli bezle silinmeli, tartar oluşumunu önlemek için dişleri fırçalanmalıdır. Buruşuk olan yüzünün de nemli bir bezle düzenli olarak silinmesine özen gösterilmelidir. Derisi hassas olduğu için yıkanmamalı, vücudu silinerek temizlenmelidir.

Sağlık açısından diğer köpek ırklarında olduğu gibi bazı kalıtsal  rahatsızlığa sahiptir. Bunların başında basık burnundan kaynaklanan solunum problemleri gelir. Bu durum horlama problemini de beraberinde getirir. Aynı zamanda kalça ve diz problemleri de görülmektedir.  Kilo almaya meyilli bir ırk olduğu ve aşırı kilo dizleri için risk teşkil edeceğinden dolayı beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle veterinerinizin önerdiği mama ve beslenme planına uymak önem taşımaktadır.

Bu köpek cinsinin doğumu çok zordur. Eğer köpeğiniz hamile kaldıysa mutlaka veteriner kontrolü altında ve  doğum yapması gerekir.

Aynı zamanda sindirim hassasiyeti, göz problemleri, deri hastalıkları gibi hastalıklarda görülmektedir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu nazik dostlarımıza daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.