İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

92
ingiliz cocker

İngiliz cocker spaniel, uzun kulakları ve neşeli tavırları ile dikkat çeken orta boy bir köpek cinsidir. En çok tercih edilen köpek cinsleri arasında yer alan İngiliz cockerın geçmişi çok eskilere dayanır. Avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiş olan bu sevimli dostlarımızı daha yakından tanımak isterseniz işte İngiliz cocker spaniel özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

İngiliz cocker, güçlü ve dengeli bir yapıya sahip olan orta boy bir köpek cinsidir. Yetişkin erkek İngiliz cockerların yükseklikleri 40-43 cm, dişilerin ise 38-40 cm arasında değişmektedir. Ağırlık ise erkelerde 12-15 kg, dişilerde 11-14 kg arasındadır.

İngiliz cockerın en göze çarpan fiziksel özellikleri uzun, sarkık kulakları ve uzun burnudur. Burnu siyahtır ve geniş burun delikleri vardır. Kahverengi burunda görülebilir. Gözleri hafif oval, birbirinden ayrık, koyu kahverengi veya ela renktedir. Sarkık ve uzun kulakları tüylerle kaplıdır. Bu tüyler düz yada kıvırcık olabilir.

İngiliz cocker, ipeksi bir dokuya sahip, düz veya hafif dalgalı orta-uzun tüylere sahiptir. Boyun, göğüs ve karın bölgesi daha uzun tüylerle kaplıdır. Tüy rengi çeşitlilik gösterir. Tek renk olarak çikolata, altın, kızıl veya siyah renk, göğsünde de ufak bir beyaz iz görülebilir. İki renkli olanlarda siyah-beyaz, çikolata-beyaz, turuncu-beyaz, üç renkli olanlar da ise siyah-beyaz-ten, çikolata-beyaz-ten gibi renkler görülebilir.

İngiliz Cocker Spaniel ile American Cocker Spaniel Arasındaki Farklar

İngiliz cocker ve Amerikan cocker spaniel görünüş olarak birbirlerine çok benzese de farklı ırklar olarak sınıflandırılır. Ve özellikle fiziksel olarak bazı farklılıklar bulunmaktadır. Amerikan cocker boyut olarak daha küçüktür. Kulakları ve bacakları daha kısadır. Aynı zamanda daha kısa ve küt burunludur. Tüyleri İngiliz cockera göre daha uzundur ve kafa yapısı biraz daha keskindir.

Karakteri ve Genel Huyları

ingiliz cocker spaniel özellikleri

İngiliz cocker, sevgi dolu, mutlu ve enerjik bir köpek cinsidir. Neşeli yapıları ile tanınan İngiliz cockerlar, arkadaş canlısı, sadık ve uyumlu dostlardır. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı taktirde apartman hayatına kolay uyum sağlayacaktır. Ailesine çok düşkündür ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Uzun süre yalnız kaldıkları taktirde ayrılık anksiyetesine yatkındırlar.

Çocuklarla, diğer köpek ve kedilerle arası çok iyidir. Fakat kızdırılmaktan hoşlanmadıkları için özellikle küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması gerekir. Yabancılara karşı da cana yakın olan İngiliz cocker tam bir aile köpeğidir.

Genellikle çok havlayan köpekler değillerdir. Fakat bazı İngiliz cockerlar çok havlar. Bazen inatçı ve alıngan tavırlar sergileyebilir.

Tüm köpeklerde olduğu gibi erken yaşta itaat eğitimi verilmeli ve sosyalleştirilmelidir. Zeki ve uyanık oldukları için eğitilmesi kolaydır. Eğitimlerinde pozitif ve sabırlı olmak gerekir. Sert eğitimlere yanıt vermeyecektir.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

ingiliz cocker spaniel bakımı

İngiliz cockerların uzun ve yoğun tüylerini iki günde bir taramak gerekir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Tırnakları doğal yollarla aşınmadıysa düzenli olarak kesilmeli ve dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kulakları sarkık olduğu için kulak enfeksiyonlarına eğilimlidir. Bu nedenle haftalık olarak kontrol edilmeli ve veterinerin önerdiği temizleyici ile temizlenmelidir.

Enerjik olan İngiliz cocker, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı açısından günlük olarak egzersize ihtiyaç duyar. Günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı zaman yıkıcı olabilir. Günlük uzun yürüyüşler ve top oyunları onları mutlu edecektir. Avcılık içgüdüleri kuvvetli olduğu için yürüyüşlerde tasması kesinlikle bırakılmamalıdır.

Beslenmesinde yaşına uygun kaliteli kuru köpek maması tercih edilmelidir. İngiliz cocker yemek yemeyi sever ve kilo almaya eğilimlidir. Bu nedenle yiyeceklerini dışarıda tutmak yerine, mamasını ölçerek ve günde iki kez beslemeniz yeterlidir. Eğer beslenmesi konusunda endişeleriniz varsa veterinerine danışabilirsiniz.

İngiliz cocker genel olarak sağlıklıdır. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Katarkt, progresif retinal atrofi
  • Kalça displazisi
  • Böbrek yetmezliği
  • Kardiyomiyopati
  • Kulak enfeksiyonları
  • Rage sendromu gibi hastalıklardır. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.