İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

386
iran kedisi özellikleri

İran kedisi, namı diğer Persian, Fars kedisi, basık suratı, sakin karakteri ve uzun  tüyleri ile en çok tercih edilen kedi ırklarından biridir. Doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bu ırkın, isminden de anlaşıldığı gibi kökeni İran olup 17. yüzyılda ortaya çıktığı düşülmektedir. Fakat günümüzdeki İran kedilerinin genetik yapısı, geleneksel İran kedisinin genetik yapısı ile aynı değildir. Amerika, İtalya, Almanya ve dünyanın diğer bölgelerindeki yetiştiriciler İran kedisini standartların dışında gelişime tabi tutarak düz burunlu türler üretmişlerdir. Bu nedenle çeşitli sağlık sorunları yaşamaları ve bakımı zor olmasına rağmen en çok tercih edilen kedi cinsidir. İran kedisi özellikleri nelerdir, bakımı nasıl olmalıdır bir göz atalım.

İran Kedisi Özellikleri ve Kişiliği

iran kedisi

Fars kedisi, kocaman yuvarlak kafası, kısa bacakları, basık  kalkık burnu, uzun ve sık tüyleri ile dikkat çekmektedir.  Genellikle tüyleri beyaz, sarı, bej, gri, siyah renktedir. Aynı zamanda kaslı ve iri cüsseli yapısıyla orta büyüklükteki  kedi ırkları içinde yer alır. Kilo olarak erkek İran kedileri 5-7 kg, dişi İran kedileri ise 3-5 kg arasında değişmektedir. Boyları ortalama dişilerde 24-35 cm. erkeklerde 24-38 cm. arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 10-17 yıldır.

Tam bir kucak kedisi olan İran kedisi oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Gürültülü ortamlardan hoşlanmazlar. Bu nedenle günün çoğunu uyuyarak yada dinlenerek geçirirler ve yalnız kalmaktan şikayet etmezler. Kendilerini yerde daha güvende hissettikleri için yüksek yerlere atlamak, tırmanmak gibi alışkanlıkları yoktur. Bu özelliğinden dolayı İran kedisi en çok tercih edilen kedi cinslerinden biridir. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşan İran kedisi oldukça zekidir. Sahibine alışması durumunda oldukça sadıktır. 

İran Kedisi Sağlık Durumu ve Bakımı

 

Persian, basık burunlarından dolayı nefes almakta zorlanan bir ırktır. Bu nedenle başta solumun rahatsızlıkları olmak üzere, kalp rahatsızlığı, trikobezoar ( yuttukları tüylerin mide ve bağırsaklarda toplanması), polikistik böbrek rahatsızlığı, göz sorunları gibi rahatsızlıklara genetik olarak yatkınlardır. Her daim sağlıklı kalması için veteriner kontrolü ve kilo almaya meyilli oldukları için yaşına uygun kaliteli mama seçimi önemlidir. 

İran kedilerinin bakımı uzun ve sık tüyleri nedeniyle biraz zahmetli olabilir. Çünkü düğümlenmemesi için her gün taranması gerekir. Arada bir banyo yaptırılabilir fakat çok iyi kurulamak gerekir. İran kedisi tüy dökme döneminde pet kuaför yada veterinerde tıraş ettirilebilir. Gözleri genellikle akıntılıdır. Gözlerinin altında leke oluşmaması için yumuşak ve nemli bir bezle her gün temizlemek gerekir.  Haftada bir kulaklarını yumuşak ve nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here