İrlanda Seteri (Irish Setter) Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

114
irlanda seteri

İrlanda seteri, av grubu köpek cinslerinden biri olan ve 1800’lü yıllarda İrlanda’da ortaya çıkmış bir köpek cinsidir. 1875 yılında Amerika’ya götürülmüş ve “Kızıl İrlanda Setter”i olarak adlandırılmıştır. Daha sonra showlarda boy göstermiş ve yoğun ilgi toplamıştır. Özellikle zarafeti ile çok büyük ilgi gören Irish setteri daha yakından tanımak isterseniz işte İrlanda seteri özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

İrlanda Seteri Özellikleri

İrlanda seterinin tüyleri tek katmanlı, orta uzunlukta, düz ve ipeksi yapıdadır. Tüy rengi olarak kestane yada kızıl renktedir ve uzun sarkık kulakları ile dikkat çeker. Göğüste ve patilerde beyaz lekeler görülebilir.

Bacakları uzun ve kaslıdır. Alın çıkıntısı oldukça belirgindir ve burun uzunluğu tüm kafanın yarısına eşittir ve burun rengi siyah veya kahverengi olabilir. Göz rengi ela yada kahverengidir.

İrlanda seterin erkeklerde ağırlığı 27-32 kg, dişilerde 24-29 kg, uzunlukları erkeklerde  56-67 cm, dişilerde ise 55-62 cm arasında değişmektedir.

Karakteri ve Genel Huyları

Irish setter oldukça enerjik ve sevgi dolu bir köpek cinsidir. O kadar sevgi doludur ki sevgisini hemen gösterir ve aynı sevgiyi sizden bekler. Çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırklarından birisi olmanın yanında diğer kedi ve köpeklerle de arası çok iyidir. Yabancılarla da kolayca anlaşan sosyal bir köpek cinsidir.

Irish setter zeki ve özgürlüğüne çok düşkündür. Bu nedenle eğitimi biraz zor olabilir ve erken dönemde sosyalleşmesi ve eğitilmesi önemlidir. Koruma içgüdüsü fazla olmasa da sahibine karşı tehdit hissettikleri anda  korumaya geçebilirler.

Irish setterın koku alma yeteneği mükemmeldir ve oldukça çevik köpeklerdir. Sürekli koşmaktan ve yorucu aktivitelerden hoşlanırlar. Bu nedenle bu sevimli dostumuza ayıracak vaktiniz yoksa sizin için kesinlikle uygun bir ırk değildir.

İrlanda Seteri Bakımı

Irish setter bakımı oldukça kolaydır. Yoğun egzersiz ihtiyacı karşılandığı taktirde apartman dairesinde yaşayabilir. Günlük olarak egzersiz ihtiyacı her gün karşılanmalıdır. Güvenli bir ortamda koşmasını sağlarsanız çok mutlu olacaktır.

Yumuşak ve orta uzunluktaki tüylerini karışıklık ve düğümlere karşı düzenli olarak taramak yeterlidir ve çok fazla tüy döken bir ırk değildir. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve dişleri fırçalanmalıdır. Kulak enfeksiyonlarına yatkın oldukları için  kulaklarını  düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

Irish setter genel olarak sağlıklı bir ırktır ve ortalama yaşam süresi 12-15 yıldır. Fakat diğer köpek ırklarında olduğu gibi genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Mide dönmesi
  • Kalça displazisi
  • Kulak enfeksiyonları
  • Epilepsi
  • Deri alerjileri
  • Göz problemleri
  • Hipotiroidizim

Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.