Ispanağın Faydaları Nelerdir? Ispanak Neye İyi Gelir?

47
ıspanağın faydaları

Ispanak, Amaranth familyasına ait, yaprağı parlak koyu yeşil olan tek yıllık otsu bir bitkidir. Güç ve enerjinin kaynağı olan, bu konuda çizgi filmlere bile konu olmuş, olağanüstü yeteneklere sahip olduğu kabul edilmiş bir sebzedir. Bunun nedeni ise zengin bir demir kaynağı olmasıdır. Aynı zamanda mükemmel bir K vitamini, A vitamini, C vitamini ve folat kaynağıdır. B2 vitamini, manganez ve magnezyum mineralleri açısından da iyi bir kaynak olan ıspanağın faydaları nelerdir, ıspanak neye iyi gelir? İşte detaylar…

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

  • Ispanak, göz sağlığı açısından önemli olan lutein ve zeaksantin içerir. Bu bileşikler, körlüğün başlıca nedeni olan maküler dejenerasyon ve katarağı önlemeye yardımcı olabilir. Bu özelliği ile ıspanak göz sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
  • Serbest radikaller erken yaşlanma, diyabet ve kanser gibi hastalıkların riskini artıran oksidatif strese neden olabilirler. Ispanak, oksidatif stresle savaşan ve oksidatif stresin neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.
  • Ispanak aynı zamanda kanserle savaşabilecek antioksidanlar içerir. Yapılan bir çalışmada, ıspanağın kanser hücresi büyümesini yavaşlatmaya ve kanseri önlemeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.(1)

ıspanağın faydaları

  • Yüksek miktarda nitrat içeren ıspanak, kan basıncı seviyesini düşürmeye ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Ispanak, kemik sağlığı açısından önemli olan K vitamini açısından zengindir. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Ispanağın antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri beyin sağlığını destekleyerek Alzheimer riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Ispanak, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatarak kalp ve damar sağlığı açısından fayda sağlayabilir.

Ispanak Nasıl Tüketilmelidir?

Bazı araştırmalar yeşillikleri pişirmenin, özellikle göz sağlığı açısından önemli olan lutein içeriğinin kaybolmasına neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ıspanağı ne kadar uzun süre pişirirseniz kalan lutein miktarı da o kadar düşük olacaktır. Bilim adamları, maksimum miktarda lutein alımını sağlamak için ıspanağı çiğ olarak tüketmek gerektiğini belirtiyorlar. Ispanağı çiğ olarak tüketmenin en güzel yolu ise avokado yada badem yağı gibi sağlıklı yağlarla karıştırarak smoothie hazırlamak. Ispanağın vitamin değerlerini kaybetmemesi için buharda da pişirebilirsiniz.

Yan Etkileri: Ispanak genel olarak sağlıklı kabul edilir fakat bazı kişilerde olumsuz etkilere sebep olabilir. Ispanak, böbrek taşı oluşumuna sebep olabilen kalsiyum ve oksalat bakımdan zengindir. Bu nedenle uzmanlar, böbrek taşı oluşum riski olan kişilerin ıspanak tüketimini sınırlamaları gerektiğini belirtmektedir.

Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için kan sulandırıcı ilaç kullananların ıspanak tüketmeden önce doktora danışması gerekir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.healthline.com/nutrition/foods/spinach#downsides, https://www.health.com/nutrition/groceries/7-health-benefits-spinach