Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

147
jack russell terrier

Jack Russell terrier köpek cinsi, Maske’nin  köpeği (Milo) olarak tanınan, İngiliz kökenli ve oldukça popüler bir köpek cinsidir. Zekası ve oyunculuğu ile herkesi kendine hayran bırakan Jack Russell,  ırka adını veren Jack Russell tarafından tilki avlamak için üretilmiştir. Pek çok sinema filminde boy gösteren bu sevimli dostumuzu yakından tanımak isterseniz işte Jack Russell terrier özellikleri ve bakımı hakkında her şey…

Jack Russell Terrier Özellikleri

jack russell özellikleri

Jack Russell, küçük boyuna rağmen kaslı ve güçlü bir köpektir. En belirgin fiziksel özelliği kulak ve göz çevresinde yer alan lekeleridir. Tüyleri kısa yada uzun olabilir. Kısa tüylü olanlar düz bir kürke sahipken, uzun tüylü olanların kürkü dalgalıdır. Karın altı, baş ve bacaklarındaki tüyler daha uzun olur. Tüy rengi olarak beyaz üzerine kahverengi, kızıl yada siyah lekeler görülmektedir. Bu lekeler kulak ve göz çevresi dışında gövde ve kuyrukta da olabilir. Fakat lekelerin oranının %51 den fazla olmaması gerekir.

Orta büyüklükte kafa yapısı ve üçgen şeklinde öne doğru kıvrık kulakları ile oldukça sevimli bir yüz ifadesine sahiptir. Gözleri badem şeklinde ve koyu renktir. Burnu biraz sivri ve burun ucu siyah renklidir. Kuyruğu vücut yapısına göre uzundur. Bacakları diğer terrier cinslerine göre daha uzundur ve kaslıdır. Bacak boyu kısa olan Jack Russell terrier “puddin” olarak adlandırılır ve  bu türe İngiltere’de Russell terrier denir.

Jack Russell terrier yükseklği 30-35 cm, vücut ağırlığı 6-8 kg arasındadır. Russell terrier ise 25-30 cm yüksekliğinde ve ağırlığı 5-6 kg arasında değişmektedir.

Jack Russell Terrier Karakteri

jack russell bakımı

Jack Russell köpek cinsi neşeli, zeki, ve sahibine düşkündür. Tüm aile fertleri ile çok iyi bağ kuran bu sevimli dostumuz cesur, eğlenceli ve aktif bir köpek cinsidir. Oyun oynamaya özellikle de fırlatılan bir topun peşinden koşmaya bayılır. Sahibiyle vakit geçirmekten ve onunla oyun oynamaktan büyük zevk duyar. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bu ırk, uzun süreli yalnız bırakıldığı taktirde ayrılık kaygısı yaşayabilir.

Sosis köpek Dachshund gibi kazmayı çok sever. Yaşam felsefeleri havlamak, kazmak ve koşmak olan Jack Russell köpek cinsi aynı zamanda kararlı ve inatçı bir yapıya sahip olabilir. Özellikle havlama konusunda mutlaka küçük yaşta eğitilmelidir. Çok aktif olan bu ırk mutlaka bir işle meşgul olmak ister. Bulamadığı taktirde eşyaları parçalayabilir.

Jack Russle, insan canlısı bir köpek cinsi olduğu için çocuklarla iyi anlaşır. Fakat çok aktif oldukları için küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Avcılık içgüdüsü ile diğer köpek, kedi ve evcil hayvanlarla arası pek iyi değildir. İyi sosyalleştiği taktirde yabancılarla arası orta seviyededir. Üstünlük kurmayı seven bir köpek cinsi olduğu için ilk kez köpek evlat edinmek isteyenler için pek uygun bir tercih değildir.

Jack Russell Terrier Bakımı

jack russell bakımı

Çok fazla tüy dökmeyen Jack Russel terrierin tüylerini haftada 1 kez taramak yeterlidir. Gerekli durumlarda banyo yaptırılabilir. Tırnakları iki haftada bir kesilmeli ve diş eti hastalıklarına karşı dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kulakları haftada bir kontrol edilmeli ve kirlendiği taktirde kulak temizleme solüsyonu yada nemli bir bezle silinmelidir.

Jack Russell köpek cinsinin bakımında en önemli noktalardan birisi egzersiz ihtiyacının karşılanmasıdır. Oldukça aktif olan Jack Russell kendi boyutundaki diğer köpek cinslerinden farklı olarak yoğun ve yorucu aktivitelere ihtiyaç duyar. Uzun yürüyüşler onu mutlu eder ve sağlıklı kalması açısından önemlidir. Jack Russell terrierin derisi hassas olduğu için güneş ışığından etkilenebilir. Bu nedenle güneş ışığının en yoğun olduğu saatlerde dışarıda fazla kalmamasına dikkat edilmelidir.

Jack Russell, yemek yemeyi seven bir köpek cinsidir. Aktif bir köpek olmasına rağmen kilo almaya meyillidir. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmeli, yaşına uygun kuru köpek maması ile beslenmeli ve günlük mama miktarına dikkat edilmelidir.

Jack Russell terrier sağlıklı bir köpek cinsidir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasında değişmektedir. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak bazı hastalıklara yatkınlık gösterir. Bunlar;

  • Sağırlık
  • Progresif retinal atrofi
  • Diz kapağı çıkığı
  • Glokom
  • Legg Perthes
  • Von Willebrand gibi hastalıklardır.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Pembroke Welsh Corgi Özellikleri ve Bakımı