Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir? Jojoba Yağı Ne İşe Yarar?

47
jojoba yağının faydaları

Jojoba yağı, kozmetik ürünlerin vazgeçilmezlerinden biri olan ve doymamış  yağ asitleri bakımından zengin bir üründür. Günümüzde pek çok kişi kimyasallardan ziyade bitkisel ve doğal olan ürünleri tercih etmekte. İşte bunlardan bir tanesi de jojoba yağı. Cilt ve saç bakımında önemli bir yere sahip olan jojoba yağının faydaları nelerdir, jojoba yağı ne işe yarar? Birlikte göz atalım…

Jojoba Yağı Ne İşe Yarar?

Jojoba yağı, cilt güzelliği için gerekli olan A vitamini, güçlü bir antioksidan olan E vitamini ve yağ asitleri içerir. Cildimizin doğal yağı olan sebuma benzer özelliklere sahiptir ve cildin derinliklerine nüfuz ederek maksimum derecede beslenmesini sağlar. Jojoba yağının antibakteriyel, antifungal, antiviral, hipoalerjenik ve antiinflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri ile kuru ve hassas cilt tipinden akne problemi olan cilt tiplerine kadar tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlayan jojoba yağı aynı zamanda saç derisi içinde oldukça faydalı bir yağdır. Mükemmel bir nemlendirici olma özelliği ile cilt ve saç sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Jojoba Yağının Faydaları

jojoba yağı ne işe yarar

  • Jojoba yağının mükemmel bir nemlendirici olduğundan bahsettim. Bu özelliği ile ciltteki kuruluk ve pul pul dökülmenin ve saç diplerinde oluşan kepeğin önlenmesinde fayda sağlamaktadır.
  • Güçlü bir antioksidan olan E vitamini içeriği ile cildi serbest radikal hasarından koruyarak erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. İnce çizgiler ve kırışıklığın azalmasında önemli rol oynar. Cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: E vitamini Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Nemlendirici özelliği ve içerdiği mineraller ile çatlamış ve kuru dudakların yumuşamasına yardımcı olur.
  • Doğal bir makyaj temizleyicidir. Suda çıkmayan rimel de dahil olmak üzere makyaj kalıntılarını temizler.
  • Cildimizin doğal yağı olan sebuma benzer özellik taşıması nedeniyle yağlı cildi dengelemeye yardımcı olur. Sivilce ve aknelerin iyileşmesinde etkilidir.

jojoba yağı faydaları

  • Hamilelik ve kilo alıp verme sonucu oluşan çatlakların görünümünün azalmasında etkilidir.
  • Saçlara canlılık, parlaklık ve güç kazandırır. Saç kırıklarının önlenmesinde etkilidir.
  • Tırnak etlerini yumuşatır ve antifungal, antibakteriyel özelliği ile tırnak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.
  • Egzama ve sedef gibi rahatsızlıklarda cildi yumuşatmaya ve rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Jojoba yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi badem yağı, zeytinyağı gibi besleyici yağlarla da karıştırarak kullanabilirsiniz.