Kaçınılması Gereken Cilt Bakımı Hataları

148
cilt bakımı hataları

Cilt Bakımı, temiz yumuşak, ve parlak bir cilde ulaşma çabasıdır. Herkes güzel bir cilde sahip olmak ister. Fakat bazen farkında olmadan yapmış olduğumuz hatalar cildimizin daha kötü görünmesine sebep olabilir. İşte kaçınmamız gereken cilt bakımı hataları

Cilt Bakımı Hataları

Nemlendirici sürmemek: Benimde cildim kuru ve hassas olmasına rağmen özellikle yaz aylarında arada yapmış olduğum hatalardan biridir nemlendirici kullanmamak. Aslında kuru cilde sahip olan herkes, cildi nemlendirmenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Ancak bu durum karma ve yağlı cilt tipine sahip olanlar içinde geçerlidir. Özellikle yağlı cilt tipine sahipseniz ve nemlendirici uygulamazsanız cildinizin daha çok yağlanmasına neden olursunuz ve cildiniz nemini, elastikiyetini kaybeder.

Peeling uygulamamak: Her ne kadar her gün peeling uygulamak önerilmese de cildimizi ölü hücrelerden arındırmak için haftada bir yada iki kez uygulamak gerekir.

Makyaj fırçalarını yeterli sıklıkta temizlememek:  Pek çoğumuzun göz ardı ettiği bir durum maalesef. Eğer makyaj fırçalarınızı yada cildinizde kullandığınız aletleri sık sık temizlemezseniz pek çok cilt problemine sebep olabilirsiniz. Kirli fırçalar bakteri barındırdığı için daha sık temizlemeye özen göstermek gerekir.

Makyajı temizlemeden uyumak: Cilt bakımı hatalarının en büyüğüdür. Makyajı temizlemeden uyumak cildinize ciddi hasar verir. Gözenekleri tıkar, cildi yaşlandırır. Pek çok kişi makyaj temizleme mendillerini tercih etse de, yağ bazlı temizleyici ile cildi arındırmak en doğu olanıdır.

Güneş koruma faktörü ( SPF ) kullanmamak: SPF, cildimizi güçlü ultraviyole ışınlarından korur. Güneş koruyucu kullanmamak cildin erken yaşlanmasına, kırışıklığa, cilt lekelerine ve cilt sarkmasına neden olabilir.

Boyun ve göğüs dekoltesini atlamak: Boyun ve göğüs dekoltesi pek çoğumuzun göz ardı ettiği bölgelerdir. Oysa bu bölgeler hassas bir cilde sahip oldukları için daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar.

Cilt bakım ürünlerini çok sık değiştirmek: Pek çoğumuz her yeni çıkan cilt bakım ürünlerini denemek ister. Fakat cilt bakım ürünlerinde bulunan farklı içerikler, cildinizin tahriş olmasına yada farklı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kullandığınız ürünleri çok sık değiştirmekten kaçının.

Aynı zamanda güzel bir cilde sahip olmak için, uyku kalitesi, beslenme şekliniz ve tüketilen su miktarının da önemli olduğunun unutulmaması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Güney Kore’de Güzellik Anlayışı ve 10 Adımdan Oluşan Cilt Bakım Rutini