Kamkatın (Kumkuat) Faydaları Nelerdir?

22
kamkatın faydaları

Kamkat yada diğer ismi ile kumkuat, turunçgiller ailesine ait küçük, turuncu-sarı renkli meyvelerdir. Küçük portakal dilimlerini andıran ekşi bir iç etin yanı sıra oldukça tatlı ve hoş kokulu bir meyvedir. Meyvenin bazıları 1-3 çekirdek içerse de bazıları çekirdeksizdir. Çin’in güneydoğusunda yetişir ve kamkat Çincede “altın portakal” anlamına gelmektedir. Lif ve C vitamini açısından zengin olan kamkatın faydaları nelerdir, kamkat nasıl yenir? İşte detaylar…

Kamkatın Besin Değeri

100 gram kamkat;

Kalori: 71 kcal

Karbonhidrat: 16 gram

Protein: 2 gram

Lif: 6,5 gram

Yağ: 1 gram

C Vitamini: Günlük ihtiyacın %73’ü

A Vitamini: Günlük ihtiyacın %6’sı

Manganez: Günlük ihtiyacın %7’si

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın %6’sı

Aynı zamanda az miktarda B vitamini, E vitamini, magnezyum, demir, potasyum, çinko ve bakır içerir. Ağırlıklarının %80’i sudur ve kabuğu az miktarda omega-3 içermektedir.

Kamkatın Faydaları Nelerdir?

  • Kumkuat, yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini güçlendirerek kabızlık ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur.

  • C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve yeni hücre oluşumunu desteklemek açısından önemli bir besindir. C vitamini açısından zengin olan kumkuat, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak vücudu enfeksiyonlardan ve bakterilerden korumaya yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tıkanıklık giderici etkisi ile boğaz ağrısını yatıştırmaya da yardımcı olur.
  • Kumkuat içerdiği kalsiyum minerali ile kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olabilir.
  • Kumkuatın yüksek lif içeriği, uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engelleyerek kilo vermeye ve obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda yüksek lif içeriği ile insülin seviyesini dengeler ve diyabet riskini önlemeye yardımcı olur (1).
  • Cilt, kolajen adı verilen  bir protein olan dokulardan oluşur ve C vitamini, vücuttaki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle iyi bir c vitamini kaynağı olan kumkuat, cildin daha parlak olmasını sağlamanın yanı sıra ince çizgilerin, kırışıklıkların azalmasına ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda saç derisinin ve köklerinin güçlenmesini sağlayarak saç sağlığını destekler.
  • Kumkuat, antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek olan serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur ve DNA’yı korurlar. Bu nedenle kumkuat tüketmek kanserden korunmaya yardımcı olabilir.
  • Kumkuat, göz sağlığı açısından oldukça önemli olan A vitamini ve beta-karoten içerir. Bu nedenle katarakt ve yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kumkuat içerdiği sitrik asit ile böbreklerde taş oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referans: https://www.healthbenefitstimes.com/kumquats/