Kangal Köpek Özellikleri ve Bakımı

56
kangal köpek özellikleri

Bugünkü konuğumuz, kökeni Türkiye olan Sivas Kangal köpek cinsi namı diğer Anadolu aslanı. Adını Sivas’ın Kangal ilçesinden alan ve yüzlerce yıllık geçmişi olan bu ırk dünyanın en güçlü köpekleri arasında yer alır. Çok iyi bir çoban ve bekçi köpeği olan Kangal, saf köpek ırklarından biridir. Tarihi ile ilgili kesin ve detaylı bilgiler olmasa da kökeninin Anadolu çoban köpekleri ailesinden geldiği düşünülmektedir. Bu iri cüsseli dostlarımızı daha yakından tanımak isterseniz işte kangal köpek özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Kangal Köpek Özellikleri

kangal köpek bakımı

Kangal köpeği, iri bir köpek cinsi olup erkekleri 50-66 kg, dişileri ise 41-54 kg arasındadır. Yüksekliği ise erkeklerde 72-78 cm, dişilerde ise 65-73 cm arasında değişmektedir. Vücutları oldukça kaslı ve iridir. Ağzı ve burnu küt bir şekle sahip olup siyah renktedir. Açık kahve rengi yada bronz da olabilir. Kulakları üçgen şekilli ve sarkık, kulak uçları yuvarlak şekillidir. Kulakları, ağız ve burunla aynı renktedir. Oldukça güçlü bir çenesi vardır.

Çift tabakalı tüyleri orta uzunlukta ve sıktır. Tüy rengi açık bej, gri, sarı ve beyaz olabilir. Irk standartı olarak tüm gövde aynı renk olmalıdır. 10 cm yi geçmediği sürece göğüste beyaz yada açık krem rengi görülebilir. Az olmak kaydı ile ayak ve patilerde beyaz renk görülebilir. Yüzündeki maske rengi siyah ve kafatasına doğru daha açık renk olmalıdır. Kuyruğu sırtına doğru iç içe kıvrılmış şekildedir. Aynı zamanda arka ayaklarında 5. tırnağın olması saflığın göstergesidir.

Kangal Köpeğinin Karakteri

Kangal, bir kurtla başa çıkabilecek kadar güçlü, cesur ve oldukça zeki bir köpek cinsidir. Hatta tüm bu özellikleri ile “kurt boğan” köpek olarak tanınır. Her ne kadar bu konudaki bazı hikayeler abartılı olsa da kangal, verilen görevi canı pahasına yapmaya hazırdır. Koruma iç güdüsü oldukça yüksek olan bu dostlarımız,  mükemmel bir bekçi ve çoban köpekleridir. Zekasını, cesareti ile birleştirip sürüsünü tüm vahşi hayvanlara karşı koruyabilmektedir. Hatta kangallar, Namibya’da sürüleri çitalara karşı mükemmel bir şekilde korumaktadır.

Sadece sürüleri değil, ailesini de tehlikelere karşı canı pahasına korur ve inanılmaz sadık bir köpek cinsidir. Kangallar sadakatleri ve cesaretleri ile ün salmış köpeklerdir. Çocuklarla mükemmel anlaşır ve ailesine karşı oldukça merhametlidir. Önsezileri inanılmaz güçlü olan bu köpekler kötü niyetli kişileri kolayca ayırt edebilir. İşte böyle bir durumda ailesine karşı ne kadar merhametli ise tehlikelere karşıda bir o kadar acımasızdır.

Kangal, sevgi dolu, nazik ve sakin bir köpektir. Sadece ailesi ve çocuklarla değil, birlikte yetiştiği diğer evcil hayvanlarla da arası iyidir. İyi sosyalleştirilmiş bir kangal insanlara karşı oldukça naziktir. Ancak özellikle geceleri davetsiz misafirlere karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

Günümüzde kangallar, İngiltere ve Amerika’da aile köpeği olarak evlat edinilmektedir.

Kangal Köpek Bakımı

Bakımı oldukça kolay bir köpek cinsidir. Çok fazla tüy döker ve tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Ev içerisinde bakılabilecek bir köpek cinsi değildir. Koşup oynayabileceği geniş bir alana ihtiyaç duyar. Kötü hava koşullarına karşı dayanıklı bir kürkü olduğu için bahçede bir köpek kulübesinde rahatça yaşayabilir. Yaz aylarında daha fazla tüy döker. Soğuk havayı seven bu dostumuz yaz aylarında hem rahatlaması, hem de ölü tüylerinden kurtulması açısından ılık su ile banyo yaptırılmalıdır.

Kulaklarının içi ve dişleri düzenli olarak kontrol edilmeli, tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

Kangal çok enerjik bir köpek cinsi olmasa da saatlerce sürü güdebilecek kadar dayanıklıdır. Bahçede beslediğiniz bir kangal varsa günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak için bir saatlik yürüyüşler yeterli olacaktır.

Kangalın beslenmesinde yaşına uygun, günlük enerji ihtiyacını karşılayacak, iri taneli kuru köpek maması tercih edilmelidir. Konserve köpek mamasını da severek tüketirler.

Kangal, dayanıklı ve güçlü bir köpektir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır. Genetik olarak yatkın oldukları rahatsızlıklar bulunmasa da büyük ırk köpeklerde görülen kalça çıkığı problemi görülebilir. Bunun dışında tüm köpeklerde görülen gençlik hastalığı ve kanlı ishal görülebilir.

Her yıl düzenli olarak kuduz aşısının yaptırılması ve dış parazitlere karşı korunması oldukça önemlidir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sadık, cesur dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Alman Çoban Köpeğinin Özellikleri ve Bakımı