Karabiberin Faydaları Nelerdir? Karabiber Neye İyi Gelir?

16
karabiberin faydaları

Karabiber, dünyada en çok kullanılan ve pek çok yemeğe tat veren bir baharattır. Hint bitkisi Piper nigrum’un olgunlaşmış, kurutulmuş meyvelerinden elde edilen karabiber, hem bütün hem de öğütülmüş olarak kullanılır. İşte içerdiği faydalı bitki bileşikleri ile “baharatların kralı” olarak adlandırılan karabiberin faydaları.

Karabiberin Faydaları

 • Serbest radikaller, hücrelere zarar verebilen kararsız moleküllerdir ve aşırı serbest radikal hasarı, kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Karabiber, piperin adı verilen bitki bileşiği açısından zengindir ve test tüpü çalışmalarında güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir (1).
 • Kronik iltihaplanma, artrit, kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi hastalıkların altında yatan bir faktördür. Yapılan çalışmalarda, karabiberin aktif bileşeni olan piperinin iltihaplanma ile etkin bir şekilde savaşabileceğini göstermiştir.
 • Karabiber, bağırsaklardaki iyi bakterileri artırarak sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda gaz giderici özelliklere sahiptir ve mide gazını, şişkinliği rahatlatmaya yardımcı olabilir.
 • Bazı besin maddelerinin ve özellikle zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkuminin emilimini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda beta-karoten, selenyum ve B vitaminlerinin bağırsaklardaki emilimini artırır.
 • Karabiberde bulunan piperinin güçlü antioksidan özelliği çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Test tüpü çalışmaları, piperinin prostat, meme ve kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığını ve kanser hücrelerinin ölümünü tetiklediğini göstermiştir (2, 3).

 • Karabiberin içerdiği piperin, kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Yapılan çalışmalar, piperinin yağ hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda iştah kapatıcı özelliği bulunan karabiber, bu özellikleri ile kilo vermeye yardımcı olabilir (4).
 • Karabiber, solunum yolunu temizlemeye yardımcı olur ve öksürük, astım gibi solunum rahatsızlıklarını rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Karabiberin antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği ile enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.
 • Antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliği bulunan karabiber, diş eti iltihabını tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 • Karabiberin antioksidan özelliği beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Özellikle Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
 • Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da karabiber, kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Arşatırmalar, piperinin kan şekeri metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Karabiber, sigarayı bırakmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, karabiber buharını soluyan deneklerin sigara içme isteğini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir (5).
 • Karabiber, bir cilt hastalığı olan vitiligoyu iyileştirmeye yardımcı olur.

Yan Etkiler

Fazla miktarda karabiber tüketmek, boğazda ve midede yanma hissi gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Aynı zamanda bazı ilaçların emilimini artırabilir ve bazı ilaçlarla birlikte dikkatli kullanılmalıdır.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.healthline.com/nutrition/is-black-pepper-good-for-you, https://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-black-pepper/