Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

41
karnabaharın faydaları

Karnabahar, son derece sağlıklı ve kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Her ne kadar kokusu sebebiyle herkes tarafından sevilmese de önemli bir besin kaynağıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin bir içeriğe sahip olan karnabaharın faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Karnabaharın Faydaları 

128 gr çiğ karnabaharın besin değeri:

Kalori: 38 kcal

Lif: 3 gr

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 77’si

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 20’si

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın % 11’i

Folat: Günlük ihtiyacın % 14’ü

Pantotenik asit: Günlük ihtiyacın % 7’si

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 9’u

Manganez: Günlük ihtiyacın % 8’i

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Fosfor: Günlük ihtiyacın % 4’ü

karnabahar

Zengin Lif İçeriğinin Sağladığı Faydalar

Lif, sindirim sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bağırsaklardaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve sağlıklı bakterileri besler. Kabızlık, iltihaplı bağırsak hastalığı gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Araştırmalar, lif açısından zengin besinler tüketmenin kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi hastalıkların oluşum riskini azalttığını göstermektedir.

Lif, uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını azaltma özelliği ile obezitenin önlenmesinde yardımcı olabilir. Aynı zamanda karnabaharın ağırlığının % 92’si sudan oluşmaktadır ve kalorisi düşüktür. Bol miktarda lif ve su içeren, düşük kalorili besinler tüketmek kilo vermeye yardımcı olabilir.

Antioksidan Özelliğinin Sağladığı Faydalar

Karnabahar, hücreleri zararlı serbest radikal hasarından koruyan ve iltihaplanmayı önleyen antioksidanlar bakımından zengin, turpgiller familyasına ait bir sebzedir. Turpgiller familyasına ait sebzeler, kanser hücrelerini yavaşlatmaya yardımcı olan glukosinolatlar ve izotiyosiyanatlar bakımından zengindir. Yapılan test tüpü çalışmaları, bu iki bileşenin özellikle kolon, meme, prostat ve akciğer kanserine karşı koruma sağladığını göstermektedir(1)

Aynı zamanda, yüksek miktarda C vitamini içeren karnabahar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltabilen anti-enflamatuar özelliği olan bir sebzedir.

Yüksek Miktarda Kolin İçerir

karnabaharın faydaları

Karnabahar, karaciğer, beynin sağlıklı gelişimi, kaslar, sinir sistemi ve metabolizma üzerinde önemli işlevi olan kolin bakımından zengindir. Yeterli miktarlarda kolin tüketmemek, karaciğer, Alzheimer ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Karnabahar ve brokoli gibi kolin içeren besinler tüketmek bu hastalıklardan korunmak için önemlidir.

Sülforafan ( Sulforaphane ) Açısından Zengin Bir Sebzedir

Sülforafan, anti kanser özelliği olan bir bileşiktir. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sülforafanın yüksek tansiyonu düşürdüğü ve arterleri sağlıklı tutamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Görme bozuklukları ve katarakt gibi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını Geliştirebilir

Karnabahar, içerdiği yüksek miktarda C vitamini ile kolajen üretimini artırmaya yardımcı olarak eklem ve kemik sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kemik erimesini önleyebilecek K vitamini içerir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamile yada emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cauliflower