Karpuzun Faydaları Nelerdir? Karpuz Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

89
karpuzun faydaları

Yaz meyveleri arasında en çok tüketilen karpuz, su miktarı en fazla olan besleyici bir besin maddesidir. Güney Afrika’ya özgü binlerce yıllık geçmişi bulunan, lezzetli ve sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Karpuzun %92’si sudan oluşur. Bu nedenle vücudun su kaybını önlemek için tüketilen en sağlıklı besinlerden biridir. Yaz aylarında serinletici özelliğinin yanında içerdiği A vitamini, C vitamini ve potasyum ile sağlık açısından da önemli bir yere sahip olan karpuzun faydaları nelerdir bir göz atalım.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

karpuzun faydaları

Karpuzun %92 oranında sudan oluşması kan basıncını azaltmada etkilidir. Aynı zamanda yaz aylarında, vücudun su kaybını önleyerek vücudu nemlendirmeye yardımcı olur.

Karpuzun içerdiği potasyum, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Karpuza kırmızı rengini veren likopen adlı madde, güçlü bir antioksidandır. Likopen, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur. Aynı zamanda içerdiği potasyum, kan akışını kolaylaştırarak kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

A vitamini, göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. A vitamini açısından zengin olan karpuz, görme kabiliyetinin artmasına ve yaşa bağlı olarak gelişen görme kaybını önlemeye yardımcı olur.

Likopen açısından zengin olan karpuz, kalp ve damar sağlığının dışında, başta prostat kanseri olmak üzere kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda kas ve kemik kaybı gibi sorunların önlenmesinde yardımcı olabilir.

Karpuz antienflamatuar bir meyvedir. Bu nedenle vücutta oluşan iltihap ve enfeksiyonların oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan bakımından zengin olan karpuz, hücrelerin hasar görmesini, hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Karpuz, içerdiği yüksek miktarda su ve az miktarda lif içeriği ile kabızlığı önleyerek, sindirim sistemi açısından faydalıdır.

Saç ve cilt sağlığı açısından oldukça önemli olan A ve C vitamini içerir. C vitamini vücudun kolajen üretimine yardımcı olarak, cildin esnek olmasına ve saçların güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle karpuz tüketmek cilt ve saç sağlığı açısından da faydalıdır.

1 porsiyon (200 gr) karpuz 60 kaloridir. Su ve şeker içerdiği için diyabet ve böbrek hastaları tarafından çok dikkatli tüketilmelidir.

Karpuz Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

 

Karpuz seçmesi en zor meyvelerden biridir. Genellikle pek çoğumuz karpuza bir şaplak atarak iyi olup olmadığına karar vermeye çalışırız. İşte karpuz seçmenin püf noktaları.

Öncelikle karpuzun cinsiyeti olduğunu belirtelim. Dişi karpuz, yuvarlak ve tatlı olur. Erkek karpuzlar ise uzun ve sulu olur.

Karpuz alırken sapına dikkat edin. Eğer sapı kuru ise karpuz olgun demektir.

Karpuzun üzerindeki örümcek ağına benzer çatlaklar ne kadar fazla ise bu karpuzun lezzetli olduğunu gösterir. Çünkü bu karpuzun büyürken arılar tarafından çokça ziyaret edildiğini göstermektedir.

Karpuzun altında bulunan sarı renk, karpuzun büyürken toprağa değdiği yerdir. Ve ne kadar sarıysa o kadar lezzetli demektir.

Sağlıklı, mutlu günler…

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here