Kavunun Faydaları Nelerdir? Kavun Neye İyi Gelir?

126
kavunun faydaları

Kavun, yaz meyveleri arasında sevilerek tüketilen, hoş kokulu bir meyvedir. İçerdiği zengin vitaminler ve mineraller ile sağlık açısından oldukça faydalı olan kavunun ana vatanı Asya’dır. Sıcak ve ılıman iklimi seven kavun, ülkemizde Diyarbakır, Manisa (Kırkağaç kavunu), Balıkesir, Ankara, Konya gibi illerde yetiştirilmektedir. Tam bir A ve C vitamini kaynağı olan kavunun faydaları nelerdir, kavun neye iyi gelir, kavun çeşitleri ve özellikleri nelerdir? İşte cevaplar…

KAVUNUN BESİN DEĞERİ

Kavun A, B  ve C vitamini, folat, potasyum, kalsiyum, demir, sodyum ve bakır açısından zengin bir meyvedir. Kolesterol içermez. Lif oranı düşük olduğu için kan şekerini hızlı yükseltir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer*
Kalori 34 %2
Karbonhidrat 8.2 gram %3
Protein 0.8 gram %2
Yağ 0.2 gram %0
Lif 0.9 gram %3
Şeker 7.9 gram
A Vitamini 3382.00 IU %68
C Vitamini 36.7 mg %41
B6 Vitamini 0.072 mg %6
Potasyum 267.00 mg %6
Bakır 0.041 mg %5
Magnezyum 12.00 mg %3
Fosfor 15.00 mg %2

 

*Yüzdelik günlük değer 2000 kalorilik bir diyet baz alınarak hesaplanmıştır.

Kavunun Faydaları Nelerdir? Kavun Neye İyi Gelir?

kavun neye iyi gelir

  • Potasyum, kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Potasyum açısından zengin olan kavun, kalp ve damar sağlığı korur, kalpteki ritim bozukluğunu engeller ve kalp krizi riskini azaltır. Aynı zamanda yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.
  • İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Nikotin eksikliğini gidererek sigarayı bırakmaya yardımcı olur.
  • Adet döneminin düzene girmesine yardımcı olabilir.
  • C vitamini, vücuttaki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle C vitamini açısından zengin olan kavun, cilt sağlığı açısından faydalıdır. Cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda içerdiği A ve B vitaminleri sayesinde yaşlanma karşıtıdır.
  • İçerdiği A vitamini ile göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
  • Kemik sağlığı açısından önemli olan vitamin ve mineraller içerir.
  • Kavunun %90’dan fazlası sudur. Özellikle yaz aylarında vücudun ihtiyacı olan su miktarını karşılaması açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kavundaki yüksek su içeriği sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Yüksek karotenoid içeriği ile kanseri önlemeye yardımcı olabilir.
  • Kavun, vücudun enerji üretimi için gerekli olan B vitamini içeriği ile enerjinizi artırmaya yardımcı olur.

Kavun Çeşitleri ve Özellikleri

kavun çeşitleri ve özellikleri

Kırkağaç(Altınbaş) Kavunu: Kabuğu sarı ve üzerinde yeşil benekler vardır. Yuvarlak, oval ve uzun çeşitleri bulunur. Meyve kısmı beyaz, tatlı ve suludur.

Hasanbey Kavunu: Kabuğu yeşil renkte kırışık ve kalındır. Sap kısımları hafif sivridir. Meyve kısmı genellikle beyaz, tatlı ve sulu bir kavun çeşididir.

Van (Kantalup) Kavunu: Kabuğu ağsı yapıda sarı yada krem renklidir. Meyveleri alttan ve üstten basık, dilimli bir yapıdadır. Güzel kokulu bir aroması vardır. Kavun çeşitleri arasında dünyada en çok tüketilen kavun çeşididir.

Yuva Kavunu: Yuvarlak ve koyu yeşil renkte ince kabuğu vardır. Serin yerde bekletildiği taktirde uzun süre saklanabilir.

Topatan Kavunu: İnce ve sarı renkli kabuğu olup dayanıksız bir kavun çeşididir. Üzeri düz parlak ve uzun oval şekildedir. Lezzetli ve güzel kokuludur.

Casaba Kavunu: Kabuğu düz yapıda ve değişken renktedir. Uzunlamasına derin girintiler bulunur.

Galia Kavunu: Kabuğu sarımsı-açık yeşil renkte olup  meyve eti açık yeşil renktedir. Avrupa’da en çok tüketilen kavun çeşididir.

Honeydew Kavunu: Hafif oval yapıda, kabuğu başlangıçta yeşilimsi beyaz renkte iken daha sonra kremsi sarı renge dönen ve meyve eti açık yeşil olan kavun çeşididir.

KAVUNUN ZARARLARI: Kavunu, şeker hastalığı olan kişilerin doktoruna danışarak tüketmesi önerilir. Kavun aşırı tüketildiği zaman mide asidini artırabilir. Ülser ve gastrit gibi hastalıklarınız varsa tüketmemeniz önerilmektedir. Eğer düzenli olarak kullanmakta olduğunuz ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışarak tüketin.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…