Kayısının Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

31
kayısının faydaları

Yaz meyveleri arasında sevilerek tüketilen kayısı, içerdiği vitamin ve minerallerle oldukça besleyici bir meyvedir. Kalorisinin düşük olması ve içerdiği liflerle özellikle diyet yapanların tercihidir. A, C, E vitaminleri ve demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum mineralleri içeren kayısının faydaları nelerdir, kayısı hangi hastalıklara iyi gelir? Birlikte göz atalım.

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kalorisi düşük ve oldukça besleyicidir. Sadece 70 gr. (2 adet)

Kalori: 34

Protein: 1 gram

Yağ: 0.27 gram

Lif: 1,5 gram

A Vitamini: Günlük ihtiyacın %8’i

C Vitamini: Günlük ihtiyacın: %8’i

E Vitamin: Günlük ihtiyacın %4’ü

Potasyum: Günlük ihtiyacın %4’ü karşılar.

Kayısı, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan beta karoten, A, C, E vitaminleri gibi birçok antioksidanlar içerir. Vücudumuzu kronik hastalığa bağlı oksidatif stresden korumaya yardımcı olur.

kayısı hangi hastalıklara iyi gelir

Göz Sağlığını Geliştirebilir

Kayısı, göz sağlığı için oldukça önemli olan A ve E vitamini dahil olmak üzere pek çok bileşen içerir. A vitamini gece körlüğü, görme bozukluğu gibi sorunların önlenmesinde büyük rol oynarken E vitamini, gözleri serbest radikal hasarından korur. Aynı zamanda kayısı, gözlerin retinasında bulunan, lutein ve zeaksantin adı verilen ve gözleri oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlar içerir.

Cilt Sağlını Korumaya Yardımcı Olabilir

Kırışıklık ve cilt sorunlarının nedeni, güneş, kirlilik, sigara dumanı gibi çevresel faktörlerdir. Kayısıda bulunan antioksidanlar, güneş yanığı gibi cilt hasarlarına karşı koruma sağlayabilir. Aynı zamanda kayısı, içerdiği C vitamini ile cilt ve saçlar için gerekli kolajen üretimini artırmaya yardımcı olarak cildin elastikiyetini artırmaya ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabilir.

Sindirim Sağlığını Destekleyebilir

Kayısı, iyi bir lif kaynağıdır. Lif, yiyeceklerin sindirim sistemindeki hareketini geciktirir ve bağırsak sağlığı için gerekli olan iyi bakterileri besler. Bu nedenle kayısı, kabızlık, şişkinlik gibi sindirim problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını Destekleyebilir

Kayısı, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum, kalp hastalıklarının risk faktörü olan yüksek tansiyonu  ve fazla kolesterolün birikmesini önlemeye yardımcı olarak kalp sağlığını destekleyebilir.

Karaciğer Hasarını Önleyebilir

Bazı çalışmalar kayısının karaciğeri oksidatif stresten korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Karaciğer yağlanması semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Kayısının içerdiği lifler, uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını Destekleyebilir

Kayısı, kemik sağlığı açısından önemli olan kalsiyum ve potasyum içerir. Bu nedenle kayısı tüketmek kemik kaybını önlemeye ve kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça

9 Health and Nutrition Benefits Of Apricots