Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

76
keçiboynuzu pekmezinin faydaları

Harnup olarak da adlandırılan keçiboynuzu, çok eski yıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Baklagiller familyasından ve Akdeniz ikliminde doğal olarak yetişen bir bitki türüdür. Kolesterol ve kafein içermeyen keçiboynuzu tam bir vitamin ve mineral deposudur. Süte oranla 3 kat fazla kalsiyum içeren keçiboynuzu aynı zamanda A, B2, B3, B6, B12, C, K ve E vitamini içerir. Bakır, manganez, potasyum, fosfor, magnezyum ve selenyum içerdiği mineraller arasında yer alır. Eski zamanlardan beri özellikle soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. İşte zengin içeriği ile keçiboynuzu pekmezinin faydaları

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

keçiboynuzu pekmezinin faydaları

 

  • Keçiboynuzu pekmezinin eski zamanlardan beri bilinen en büyük faydası, balgam söktürücü özelliği ile astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelmesidir. Öksürüğü keser ve nefes darlığına iyi gelir.
  • Keçiboynuzu pekmezi cinsel gücü artırır. Erkeklerde sperm, kadınlarda yumurta sayısını artırmaya yardımcı olabilir.
  • Keçiboynuzu pekmezi kemik sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum açısından zengindir. Bu nedenle kemik gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Özellikle yaşa bağlı olarak görülen kemik erimesine karşı etkilidir.
  • Bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı açısından faydalıdır. Özellikle bağırsak kurdu, bağırsak paraziti, solucanın vücuttan atılmasını sağlar.
  • Keçiboynuzu pekmezinin antioksidan özelliği bulunmaktadır. Antioksidanlar vücudu, hastalıklara sebep olan serbest radikal hasarından korumaya çalışan bileşiklerdir. Bu nedenle keçiboynuzu pekmezi bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığından korur.
  • Kanı temizler ve damar tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olabilir.
  • Antioksidan özelliği ile akciğer, karaciğer ve bağırsakları temizlemeye yardımcı olabilir.

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş keçiboynuzlarını iyice yıkayın ve ezin. Ezdiğiniz keçiboynuzlarını bir tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su doldurarak 1-2 gün bekleyin. Bekletme işleminden sonra 1 saat kaynatın. Daha sonra bir tülbent yardımı ile kuvvetli bir şekilde sıkarak suyunu ve posasını ayırın. Ayırdığınız suyun içine keçiboynuzunun ağırlığı kadar şeker ( örneğin 1 kilo keçiboynuzu için 1 kilo şeker) ve ½ limon suyunu ekleyin. Orta derecede (40°C – 60°C) 7-8 saat, arada karıştırarak pişirin. Bu aşama oldukça önemlidir. Besin değerini kaybetmemesi açısından 60°C’yi geçmeyecek şekilde kaynatmak gerekir. Daha sonra pekmezi soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kavanoza alarak serin bir yerde saklayın.

UYARI: Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…