Kekiğin Faydaları Nelerdir? Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

89
kekiğin

Yemeklerde baharat olarak kullandığımız kekiğin, sağlık açısından da önemli faydaları bulunmaktadır. Daha çok çimenlik ve ormanlık alanlarda doğal olarak yetişen kekiğin, kendine has bir kokusu vardır. Besin değeri oldukça yüksek olan bir bitkidir. Bol miktarda A, C, E ve K vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve selenyum mineralleri içerir. Bu zengin içeriği ile kekiğin faydaları nelerdir, kekik çayı nasıl yapılır? Birlikte göz atalım.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

kekik

 

Kalp sağlığını korur: Kekik, kalp rahatsızlıklarına sebep olan kolesterolü düşürür ve dengeler. Aynı zamanda hipertansiyona iyi gelir. Tansiyon dengesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Antioksidan etkisi olan kekik, kalp sağlığı için gerekli potasyum ve manganez açısından da zengindir. Bu özellikleri ile kekik, kalp sağlığını korumada yardımcı olur.

Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir: Antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahip olan kekik, solunum yolu enfeksiyonları için oldukça faydalıdır. Soğuk algınlığı ve öksürük için oldukça faydalı olan kekik, bronşları rahatlatır ve bu yüzden bronşite iyi gelir. Aynı zamanda kekik yağı, boğaz ağrılarına karşı oldukça etkilidir.

kekik çayı nasıl yapılır

Antibakteriyel özelliği sahiptir: Mükemmel bir antibakteriyel olan kekik, bakteri ve mantarların neden olduğu hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Aynı zamanda bu özelliği ile  akne tedavisinde ve cilt sorunlarına neden olan bakterileri yok ederek cilt sağlığı açısından da faydalıdır.

Kansızlığa iyi gelir: Demir eksikliği kansızlığa sebep olabilir. Çok iyi bir demir kaynağı olan kekik, kansızlığa iyi gelebilir.

Kemik sağlığı için önemlidir: Kemik sağlığı için gerekli olan K vitamini, kalsiyum, demir ve manganez açısından zengin olan kekik, kemik gelişimini destekler. Kemik hastalıklarının önlenmesi ve kemiklerin korunmasında önemli rol oynar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bol miktarda A ve C vitamini içeren kekik, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirime yardımcıdır: Hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi durumlarda mideyi rahatlatır.

Aynı zamanda kekik;

  • Ağız kokusunu gidermede yardımcıdır.
  • Adet dönemindeki ağrıları hafifletip adeti düzene sokar.
  • Yatıştırıcı etkisi ile depresyon ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekiği kaynatırsanız tüm besin değerini kaybeder. Bu nedenle demleyerek hazırlanması gerekir. Suyu kaynatıp ateşten aldıktan sonra, 1 fincan sıcak su için 1 çay kaşığı kekik ekleyerek 10-15 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonra limon ekleyerek içebilirsiniz. 

Her besinde olduğu gibi fazla tüketmekten kaçının.

Hamilelik döneminde düşüğe sebep olabileceği için tüketilmemesi gerekir. Emziren kadınlar için herhangi bir çalışma yapılmadığından tüketimi önerilmez.

Düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.