Keten Tohumu Nedir? Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

90
keten tohumunun faydaları

Keten tohumu, keten bitkisinin meyvelerinden elde edilen bir bitki türüdür. Özellikle sağlıklı kilo vermeye yardımcı olması ve sağlık açısından önemli faydaları ile dikkat çekmektedir. Akdeniz ikliminde yetişen bu bitki, en önemli bitkisel omega 3 kaynaklarından biridir. Aynı zamanda lif, antioksidanlar ve protein açısından da zengindir. Keten tohumunun kabuklarında bol miktarda bulunan lignan adı verilen besin, keten tohumunun yüksek antioksidan özelliğe sahip olmasını sağlar.  Keten tohumu, yumurta şeklinde, 5 mm uzunlukta, yassı, parlak ve yağlı bir bitkidir. Günümüzde keten tohumunun, yağı, tozu, tablet yada kapsül gibi formları da bulunmaktadır. 

Keten tohumunun içerdiği besin maddeleri sağlık açısından oldukça faydalı olsa da, yapılan çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Keten tohumunun muhtemel sağlık faydaları neler bir göz atalım.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kanser riskini azaltabilir

Keten tohumu, yüksek miktarda omega 3 yağ asidi ve antioksidan içermektedir. Omega 3 yağ asitlerinin, kanser hücrelerinin gelişimini ve büyümesini önlediği düşünülmektedir. Aynı zamanda güçlü antioksidanlar içermesi sebebiyle çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir. Bu konu ile ilgili hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ümit verici olsa da insanlar üzerindeki etkisi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kalp Sağlığı

Yapılan çalışmalarda omega 3 yağ asitlerinin, kalp sağlığı açısından fayda sağlayabileceği gözlemlenmiştir. (1) Aynı zamanda bazı çalışmalar keten tohumu yağının, kan basıncını düşürerek kalp sağlığı açısından faydalı olabileceğini göstermiştir. Bir başka çalışmada keten tohumunun kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürmede yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

Kilo vermeye yardımcı olur.

İyi bir lif kaynağı olan keten tohumunun uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermede yardımcı olduğu bilinmektedir.

Beyin sağlığı

İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin sağlığını destekler. Özellikle unutkanlık ve Alzheimer hastalığının önlenmesinde yardımcıdır.

Bunların dışında keten tohumu yağı, mantar, sedef, egzama hastalıklarına iyi gelir. İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde saç sağlığı açısından faydalıdır. Güneş yanıklarına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Cilt kuruluğunu giderir ve cilt sağlığı açısından önemlidir. 

Keten tohumunun dikkatli kullanılması gerekir. Günlük en fazla bir yada bir buçuk çay kaşığını geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Keten tohumu kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananların, kanama bozukluğu olan kişiler kullanılmamalıdır. Herhangi bir cerrahi operasyondan en az iki hafta önce tüketilmesi bırakılmalıdır. 

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.