Kil Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Kil Maskesi Nasıl Uygulanır?

154
kil maskesinin cilde faydaları

Kil, kimyasal barındırmayan ve faydalı mineraller açısından zengin içeriği ile cilt bakımında yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. İçeriğinde demir, çinko, kalsiyum, alüminyum gibi yararlı mineraller bulunduran, volkanik kül kalıntılarından sonra oluşan bir toprak türüdür. Tam bir güzellik kaynağı olan ve ekonomik olması nedeniyle oldukça tercih edilen kil maskesinin cilde faydaları nelerdir, nasıl uygulanır? Hep birlikte bir göz atalım.

Kil Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kil maskesi düzenli olarak kullanıldığı zaman, cildin yağ dengesini korur. Cildi derinlemesine temizleyerek tıkalı olan gözenekleri açar ve cildin ölü derilerden arınmasına yardımcı olur. Kil maskesi, lekeler içinde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak cildinizde anti-aging etkisi yapar. Cildi besler ve sıkılaştırır.

Kilin pek çok çeşidi vardır. Bu noktada cildin ihtiyacına göre doğru kil çeşidini kullanmak önemlidir.

Beyaz kil: Her cilt tipi uygundur fakat en çok sivilce ve akne problemleri olan ciltler için tercih edilir.

Yeşil kil: Yağlı ve sivilceli ciltler için tercih edilen yeşil kil maskesi, haftada bir kez kullanıldığı zaman sivilceler üzerinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda siyah nokta oluşumunu da önleyen yeşil kil maskesinin faydalı olabilmesi için yüzünüzde çatlamaması yani sürdüğünüz şekilde, kalıp gibi kuruması önemlidir.

Pembe kil: Pembe kil maskesi, hassas ve kızarık ciltler için oldukça faydalıdır. 15 günde bir yapılan pembe kil maskesi cildinizin canlı ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Mavi kil: Cilt hücrelerinin hızlı iyileşmesini sağlayarak sivilce ve güneş lekelerine karşı etkilidir. 

Sarı kil: Sarı kil maskesi, cildi derinlemesine temizleyerek cildin alt yapısını onarmada etkilidir.

Kırmızı kil: Kuru ciltler için uygun olan kırmızı kil maskesi, kuru ciltlerde görülen pullanmaya ve kaşıntıya iyi gelir. Ayda bir kez uygulanması gerekir.

Kil Maskesi Nasıl Uygulanır?

Kil maskesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta metal bir kap ve kaşık kullanılmaması, ve su ile karıştırırken  musluk suyu yerine içme suyu kullanılması gerekir. Aynı zamanda maskenin yüzünüzde en fazla 15 dakika kalması gerekmektedir.

Sivilcelere Karşı Kil Maskesi

2 yemek kaşığı yeşil kil

4-5 yemek kaşığı su

3 damla nane yağı

2 yemek kaşığı kil ile 4-5 yemek kaşığı suyu metal olmayan bir kapta tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Daha sonra 3 damla nane yağını ekleyerek tekrar karıştırın. Temiz cildinize uygulayın ve 10-15 dk beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

1 tatlı kaşığı papatya suyu

1 çay kaşığı kil

İki malzemeyi metal olmayan bir kapta iyice karıştırarak temiz cildinize uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak cildinizi durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

1 yemek kaşığı kırmızı kil yada beyaz kil

Yarım limon suyu

1 tatlı kaşığı elma suyu yada sirkesi

1 çay kaşığı vazelin yada kullanmakta olduğunuz nemlendirici.

Tüm malzemeleri metal olmayan bir kapta azar azar su ekleyerek krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Temiz cildinize uygulayarak 10 dk. bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Kuru ciltler İçin Kil Maskesi

2 yemek kaşığı beyaz kil

1 çay bardağı ılık papatya çayı

1 yemek kaşığı toz yulaf

3-4 damla zeytinyağı

Tüm malzemeleri metal olmayan bir kapta karıştırarak temiz cildinize uygulayın. 10 dk. beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Hassas Ciltler İçin Kil Maskesi

2 yemek kaşığı beyaz kil

2 yemek kaşığı su

İki malzemeyi krem kıvamına gelene kadar metal olmayan bir kapta karıştırın. Temiz cildinize uygulayarak 5 dk. bekletin ve ılık su ile yıkayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here