Kimyonun Faydaları Nelerdir? Kimyon Neye İyi Gelir?

36
kimyonun faydaları

Kimyon (Cuminum cyminun), Asya ve Akdeniz bölgesinde yetişen yapraklı bir bitkidir. Bitkinin küçük tohum şeklindeki meyvesine kimyon denir ve baharat olarak tüm dünyada popülerdir. Yemeklere lezzet katmak için kullanılan kimyonun faydaları nelerdir, kimyon neye iyi gelir? İşte detaylar.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

 • Kimyon, antioksidan görevi gören maddeler içerir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal hasarından koruyan bileşiklerdir ve daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda cildin yaşlanmasını önlemeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kimyon sindirim problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Yüzyıllardır gaz giderici olarak ve ishal tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda kimyonun irritabl bağırsak sendromu semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. (1)
 • Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da kimyon kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Kimyon, kalbe ve kolesterol seviyesine zarar veren yüksek yağ seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan hipolipidemik özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Kimyon, anti-enflamatuar, antiseptik bir etkiye sahiptir. Bu sebeple vücuttaki ağrı ve iltihabın azalmasına yardımcı olabilir. Antiseptik özelliği ile enfeksiyonlara ve gıda kaynaklı hastalıklara karşı korumaya yardımcıdır.
 • Kimyon, merkezi sinir sistemini uyararak hafızanın güçlenmesine ve Parkinson hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

 • Kimyon içerdiği bileşenlerle uykusuzluğa neden olan stres ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Kimyon zengin bir demir kaynağıdır. Bir çay kaşığı kimyon, günlük demir ihtiyacının neredeyse % 20’sini karşılamaktadır. Bu nedenle anemi semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olabilir.
 • Kimyon balgam söktürücü olarak etki gösterebilir ve astım, bronşit gibi solunum rahatsızlıklarında yardımcı olabilir.
 • Antiseptik ve antifungal özellikleri ile ciltte oluşan mantar ve mikrobik enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda antioksidan etkisi ile cildin erken yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kimyon, anti-kanserojen ve antioksidan özellikleri ile meme ve kolon kanseri başta olmak üzere kansere karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir.

Kimyon, güvenli ve genellikle toksik değildir. Fakat düzenli ve fazla miktarda kullanımı yan etkilere sebep olabilir. Araştırmacılar, kimyonun testesteron seviyelerini bastırdığına dair kanıtlar bulmuşlar. Ayrıca düşük yapmayı tetikleyebilecek bazı kanıtlarda bulunmuştur.

İlginizi Çekebilir: Karabiberin Faydaları Nelerdir? Karabiber Neye İyi Gelir?

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.healthline.com/health/cumin-benefits#takeaway, https://www.healthline.com/nutrition/9-benefits-of-cumin