Kirazın Faydaları Nelerdir? Kiraz Nelere İyi Gelir?

120
kirazın faydaları

Yaz meyveleri arasında bende dahil pek çok kişinin severek tükettiği kiraz, antioksidan ve antienflamatuar özelliği ile sağlık açısından oldukça faydalı bir meyve. A vitamini, C vitamini, K vitamini potasyum, bakır, manganez gibi mineraller içerir. Kalp sağlığından uyku kalitesine kadar pek çok faydası olan, yaz aylarının popüler meyvesi kirazın faydaları nelerdir? Sizler için araştırdım. İşte detaylar…

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Bağışıklığı Artırır

Bağışıklık sisteminin korunmasında ve güçlenmesinde C vitamininin rolü büyüktür. Kiraz içerdiği C vitamini sayesinde, vücudu bakteriler ve enfeksiyonlardan koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olabilir.

Kronik Hastalık Riskini Azaltabilir

Kiraz, antioksidan ve antienflamatuar bileşikler içerir. Antioksidanlar, erken yaşlanmaya ve kronik hastalıklara sebep olabilen oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kiraz, hücresel hasarla ve iltihaplanmayla savaşmaya yardımcı olan polifenoller içerir. Polifenol açısından zengin beslenme, kalp hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri de dahil olmak üzere kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Egzersize Bağlı Kas Ağrılarını İyileştirebilir

Yapılan araştırmalar, kirazın antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerinin egzersize bağlı kas ağrısı, kas hasarı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Kiraz, potasyum ve polifenol antioksidanlar dahil, kalp sağlığını desteklediği bilinen bileşikler bakımından zengindir. Potasyum, düzenli kalp ritmi ve sağlıklı bir sinir sistemi için oldukça önemli bir mineraldir. Kan basıncını düzenleyerek fazla sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kirazın içerdiği polifenol antioksidanlar, hücre hasarına karşı koruyarak ve iltihaplanmayı azaltarak kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

kirazın faydaları

Eklem Sağlığını Destekleyebilir

Kiraz, güçlü antienflamatuar etkisi ile eklemlerde iltihaplanma, şişlik ve ağrıya neden olabilecek artrit ve gıt semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Birçok çalışma, kirazların oksidatif stresi önlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Uyku Kalitesini Artırabilir

Kiraz, vücudun biyolojik saatinin düzenlenmesine yardımcı olan melatonin içerir. Bu nedenle kiraz tüketmek uyku kalitesinin artmasına, uykusuzluk ve uyku bozukluğu gibi hastalıklarla mücadelede yardımcı olabilir.

Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Kirazda bulunan polifenoller, hafıza kaybını önleyerek Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayabilir. Aynı zamanda içerdiği serotonin ile ruh halimizi artırmaya yardımcı olabilir.

Sindirim Sistemini Destekler

Kiraz, lif ve su oranı yüksek bir meyvedir. Bu nedenle sindirim sistemini destekleyerek kabızlık, ishali önlemede etkilidir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Kiraz, lif oranı yüksek bir meyve olarak uzun süre tokluk hissi verir. Bu nedenle fazla kalori alımını engelleyerek kilo vermede yardımcı olabilir. Vücuttaki toksinleri temizlemeye de yardımcıdır. Aynı zamanda kaloriside düşüktür.

Tansiyonu Düşürür

Kiraz iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, vücuttaki fazla sodyum içeriğini temizleyerek kan basıncı seviyesini korunmasına yardımcı olabilir.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

7 İmpressive Health Benefits of Cherries