Kırışıklık İçin Doğal Maske Tarifleri

22
kırışıklık için doğal maske

Kırışıklık, özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gelişen çizgilerdir. Yaşlanmanın dışında genetik, sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme ve güneş ışığına maruz kalma gibi nedenlerden dolayı da gelişebilir. Cilt, hidrasyon ve kolajen kaybı nedeniyle incelerek elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Piyasada satılan kozmetik ürünlerin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz maskelerle de bu yaşlanma belirtileri ile mücadele edebilmeniz mümkün. İşte evde uygulayabileceğiniz kırışıklık için doğal maske tarifleri.

Kırışıklık İçin Doğal Maske Tarifleri

Yumurta Beyazı

Yumurta beyazı, kırışıklıklar için evde uygulayabileceğiniz en kolay ve hızlı maske maskelerden biridir. Yumurtanın beyaz kısmını ayırın ve temiz cildinize uygulayarak 15 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra cildinizi durulayın. Bu maske kolajen üretimini artırmaya ve gözeneklerin küçülerek cildinizin daha sıkı görünmesine yardımcı olur.

Yumurta Beyazı, Bal ve Çay Ağacı Yağı

Yumurta beyazını, bir tatlı kaşığı balı ve 4-5 damla çay ağacı yağını iyice karıştırın. Temiz cildinize uygulayarak 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu maske kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra cildinize nem sağlayacaktır.

Yoğurt Maskesi

Bir adet muzu ezin ve bir kase yoğurt, bir tatlı kaşığı bal ile iyice karıştırın. Temiz cildinize uygulayarak 20-25 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bu maske, hem kırışıklıkların oluşumunu azaltmada hem de cildinizi temizlemek için oldukça faydalıdır.

Salatalık Maskesi

Yarım salatalığı blenderdan geçirin ve üzerine bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Maskeyi temiz cildinize uygulayarak 10-15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Salatalık, içerdiği antioksidanlarla cildinizin daha genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Avokado Maskesi

Yarım avokadoyu ezin ve üzerine bir yemek kaşığı yulaf ekleyin. Maskeyi yüzünüze uygulayarak 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Avokado, kolajen üretimini artırarak cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur.

 Bentonit Kili Maskesi

Bir yemek kaşığı kili, 3-4 damla kuşburnu yağını, su ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve cildinize uygulayın. 10-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maske ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır ve aynı zamanda cilt enfeksiyonları ile de savaşır.

Muz Maskesi

Bir adet muzu iyice ezin ve üzerine bir tatlı kaşığı gül suyu ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı cildinize uygulayarak 25 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. bu maske aynı zamanda cilt tonunu eşitlemeye de yardımcı olur.

Türk Kahvesi Maskesi

Bir yemek kaşığı Türk kahvesi ve kakaoyu Hindistan cevizi yağı ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı temiz cildinize uygulayarak 25 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Türk kahvesi, ince çizgileri azaltmaya ve cildinizi temizlemeye yardımcı olur.

Aloe Vera Maskesi

İki yemek kaşığı aloe vera özünü birkaç damla limon suyu ile iyice karıştırarak cildinize uygulayın. 10-15 dakika maskenin kurumasını bekleyin ve durulayın. Bu maske kolajen hasarını ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.