Kişisel Gelişim Nedir, Nasıl Sağlanır?

223
kişisel gelişim

Kişisel gelişim, kişinin hayatını, sağlık, ilişkiler, mutluluk, eğitim, kariyer, maneviyat ve hedeflerini iyileştirme çalışmasıdır. Kısaca kişisel gelişim, mevcut potansiyelimizi daha ileri seviyeye taşımaktır. Daha iyi bir yaşam yaratmanın anahtarıdır. İyi bir yaşamı kim istemez ki ! Peki kişisel gelişim nasıl sağlanır? İşte detaylar…

Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanır ?

-Kendini tanıma, kişisel farkındalığı artırma, öz farkındalık

Kişisel gelişimin ilk adımı kendimizi daha iyi tanımakla başlar. Gerçeklerle yüzleşmemize ve kendimizi sorgulamamıza neden olur. Kendimizi tanımak için inançlarımızı, isteklerimizi, zayıf ve güçlü yanlarımızı bilmemiz gerekir. Zayıf yanlarınızı kabul edin, neden zayıf olduğunu belirleyin ve üstesinden gelmek için kararlı olun. Güçlü ve zayıf yönlerimizi bilmek, hedeflerimize nasıl ulaşacağımız konusunda bize yardımcı olacaktır. Ne istediğinizi, sizi neyin mutlu edeceğini sorgulayın.

Konfor alanınızdan çıkın

Konfor alanı kısaca kendimizi rahat ve güvende hissettiğimiz alandır. Kendimizi geliştirmek için bu alanın dışına çıkmak gerekir. Çünkü bu korkularınızla yüzleşmeyi, risk almayı ve yeni şeyler denemenizi sağlar. Başarısız olsanız dahi vazgeçmeyin. Hayat konfor alanını terk ettiğiniz zaman başlar.

-Ruh sağlığınızı geliştirin

Kişisel gelişim için empati kurmayı ve tolerans göstermeyi öğrenin. Duygularınızın hepsini kabullenin. Olumlu yada olumsuz bu duyguların hepsi size ait. Olumlu duygularınızı geliştirdikçe olumsuz duygularınız yavaş yavaş son bulacaktır.

-Her gün kitap okuyun

Unutmayın öğrenmenin ve gelişimin yaşı yoktur. Her gün kendinize yeni bir şeyler öğrenip araştırmak için vakit ayırın.

-Çevrenizdeki negatif insanlardan kurtulun

-Sizi motive edecek hayal panosu hayal panosu oluşturun

-İyi alışkanlıklar edinin

Spor yapın, yoga, meditasyon yada sizi motive edecek filmler izleyin.

-Her zaman bir hedefiniz olsun. Hedefler gelişim açısından oldukça önemlidir.

Sonuç olarak : Kişisel gelişim Öz güven duygumuzun artmasını, ikili ilişkilerde başarıyı, sorumluluk duygumuzun artmasını, geleceğe daha güven ve umutla bakmamızı, zorluklar karşısında mücadele edebilmeyi sağlar.

Öğrenmenin ve gelişimin yaşı yoktur.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?