Kişniş Tohumunun Faydaları Nelerdir? Kişniş Neye İyi Gelir?

63
kişniş tohumunun faydaları

Halk arasında “aş otu” olarak da bilinen kişniş, yaprağından tohumuna kadar inanılmaz faydaları olan bir bitkidir. Eğer sizde kişniş adını duymuş olmanıza rağmen henüz mutfağınıza misafir etmediyseniz, faydalarını okuduktan sonra mutfağınızdan eksik etmeyeceğinize eminim. Çin maydanozu olarak da adlandırılan kişniş nedir, tohumunun faydaları nelerdir ve kişniş neye iyi gelir? İşte detaylar…

Kişniş Nedir?

Kişniş (aş otu), maydanozgiller familyasından ve yaprakları maydanozu andıran bir yıllık otsu bir bitkidir. Kurutulmuş meyvesi yada tohumu baharat olarak kullanılır. Ana vatanı Akdeniz olan aş otu daha çok Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’da yetişir. Ülkemizde en çok Burdur, Isparta ve Konya’da yetişen kişniş, yaprakları ve tohumu (meyvesi) ayrı ayrı kullanılabilen bir bitki. Genellikle tohumları kurutularak toz haline getirilerek baharat olarak tüketilir.

Vitamin ve mineral kaynağı olan kişniş bol miktarda A ve K vitamini, ayrıca C, B ve E vitaminleri içerir. Demir açısından zengin olan aş otu aynı zamanda kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller içerir.

Kişniş Neye İyi Gelir? Kişniş Tohumunun Faydaları

 • Yüksek kan şekeri, tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür. Yapılan araştırmalarda kişniş tohumlarının kan şekeri seviyesini azalttığı gözlemlenmiştir. Kişniş tohumu tüketmek tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer kan şekeriniz düşükse ve diyabet ilacı kullanıyorsanız kişniş tüketimine çok dikkat etmeniz gerekir.
 • Serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleyen antioksidanlar bakımından zengindir. Yapılan bir çalışmada, aş otu tohumu özünün içerdiği antioksidanların vücuttaki iltihabı azalttığı, kolon, meme, prostat ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kişniş içerdiği antioksidanlarla bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.
 • İştahı artırır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak hazımsızlık, şişkinlik, karın ağrısı, ishal gibi sorunlara iyi gelir.

kişniş nedir

 

 • Bazı araştırmalar, kişnişin iyi (HDL) kolesterolü artırırken kan basıncı ve kötü (LDL) kolesterolü düşürdüğünü göstermektedir. Yüksek kan basıncı ve kötü (LDL) kolesterol kalp hastalıkları için bir risk faktörüdür. Bu nedenle  kalp hastalıkları riskini önlemeye yardımcı olabilir.
 • İyi bir antiseptik olarak ağız içinde oluşan yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda ferahlatıcı özelliği ile ağız kokusuna karşıda oldukça faydalıdır.
 • Kişnişin antiseptik ve antifungal (mantar önleyici) özellikleri egzama, mantar, akne ve kuruluk gibi cilt hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Kişnişin (aş otu) içerdiği antioksidanlar, cilt yaşlanmasına neden olabilecek hücresel hasarın önlenmesine yardımcı olabilir.

kişniş neye iyi gelir

 • Kalsiyum ve K vitamini açısından zengin olan kişnişin kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir yeri vardır. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi, kemiklerin dayanıklılığı ve kemik büyümesi açısından oldukça faydalıdır.
 • Aş otu, antienflamatuar özelliği ile romatizma ve artrit gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltmada yardımcı olabilir.
 • Endokrin bezlerinin salgılanmasını sağlayarak hormonal değişimleri dengelemeye yardımcı olur. Böylelikle adet dönemimdeki ağrıların azalmasına ve adet düzensizliklerinin önlenmesine yardımcı olur.
 • Aynı zamanda aş otu, içerdiği A vitamini ile göz sağlığı açısından da faydalıdır.
 • İçerdiği yüksek demir oranı ile anemiyi önler.

KİŞNİŞ NASIL KULLANILIR

Kişniş tohumlarını toz haline getirerek her türlü yemeklerde (özellikle kırmızı et, balık ve tavuk),  çorbalarda kullanabileceğiniz gibi tohumlarını demleyerek çay olarak da içebilirsiniz. Yeşil yaprakları salatalarda, güveç yemeklerinde kullanıldığı gibi bazı yörelerde gövdesi ve kökü pişirilerek yenmektedir.

KİŞNİŞİN ZARARLARI

Kişnişin zararları hiç yok denecek kadar azdır. Elbette her besinde olduğu gibi aşırı tüketmekten kaçınmak gerekir. Her besinde olduğu gibi alerjik reaksiyona sebep olabilir. Hamile kadınların kullanmaması önerilmektedir. 

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa,  emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Kakule Nedir? Kakulenin Faydaları Nelerdir?