Kivinin Faydaları Nelerdir? Kivi Neye İyi Gelir?

14
kivinin faydaları

Kivi, oldukça lezzetli ve besin değeri yüksek olan bir meyvedir. Çin’de ortaya çıkmıştır ve Actinidia cinsindeki odunsu bir asma türünde yetişir. Oval şeklinde ve tavuk yumurtası büyüklüğünde olan kivinin küçük yenilebilir siyah tohumları ve kahverengi tüylerle kaplı kabuğu bulunmaktadır. Yeşil etleri tatlı, ekşi ve keskindir. İyi bir lif kaynağı olan kivi C vitamini, K vitamini, folat, E vitamini ve potasyum gibi besinler içerir. İşte zengin besin değeri ile kivinin faydaları.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

 • C vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hastalıklardan korunmak için önemli bir vitamindir. Yapılan bir çalışma kivinin bağışıklık sistemini destekleyebileceğini ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların riskini azaltabileceğini göstermiştir (1).
 • Kivi, proteini parçalamaya yardımcı olan actinidin adı verilen bir enzim ve bol miktarda lif içerir. Bu özellikleri ile kivi sindirim sistemi sağlığını güçlendirir ve sindirime yardımcı olur.
 • Kivide bol miktarda bulunan C vitamini, bazı astım hastalarında hırıltılı solunum semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kivi antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. Kivide bulunan bu antioksidanlar yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon riskini azaltamaya yardımcı olabilir ve görme kaybına karşı korur.

 • Yapılan bir araştırmada, günde iki veya üç adet kivi yemenin kanın pıhtılaşma riskini önemli derecede azalttığını göstermiştir. Aynı zamanda kandaki yağ oranını da azalttığı gözlemlenmiştir.
 • Kivide bulunan bileşikler, kan basıncını yönetmeye yardımcı olabilir ve uzun vadede yüksek tansiyonun neden olabileceği kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.
 • Yüksek miktarda lif içeren besinler tüketen kişilerin kardiyovasküler hastalık geliştirme riski daha düşüktür ve daha düşük kötü kolesterol seviyesine sahip olma eğilimindedir (2). Bu nedenle kivinin hem kan basıncını yönetmeye  hem de kötü kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olması kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.
 • Kivi içerdiği antioksidanlarla kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle bol miktarda lif tüketmek kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bir kivi, yaklaşık 17,2 mcg folat içerir. Folat, fetusu gelişimsel sorunlardan koruyabileceği için hamilelik sırasında fetusun sağlığı ve gelişimi açısından önemlidir.
 • Kivi, kemik sağlığı açısından önemli olan K vitamini ve az miktarda kalsiyum ve fosfor içerir. Yeterli miktarda K vitamini alımı osteoporozu(kemik erimesi) önlemeye yardımcı olabilir.
 • Aynı zamanda kivi içerdiği potasyum ile böbrek taşını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kivide bol miktarda bulunan C vitamini, cilt dahil olmak üzere vücuttaki hücre ve organlarda önemli bir bileşen olan kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle kivi tüketmek cildin esnekliğini artırmaya ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kivide bulunan E vitamini cildi güneşin zararlarından korur.

Kivinin Besin Değeri

1 kivi (69 gram)

Kalori: 42,1

Karbonhidrat: 10,1 gram

Lif: 2,1 gram

Kalsiyum: 23,5 mg

Magnezyum: 11,7 mg

Fosfor: 23,5 mg

Potasyum: 215 mg

Bakır: 90 mcg

C vitamini: 64 mg

Folat: 17,2 mcg

Beta karoten: 35,9 mcg

Lutein ve zeaksantin: 84,2 mcg

E vitamini: 1,0 mg

K Vitamini: 27,8 mcg

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referans: https://www.medicalnewstoday.com/articles/271232