Kıyafet Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

110
alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Alışveriş özellikle biz kadınların en büyük tutkusu ve kesinlikle hayır diyemediğimiz, en pahalı meditasyon yöntemlerinden biridir aslında. Bir mağazaya girdiğimiz zaman yada herhangi bir alışveriş sitesinde dolaşırken kendimizden geçeriz. Fakat bu durum özellikle kredi kartı ekstresi elimize ulaştığı zaman yada aldığımız ürüne gerçekten ihtiyacımız olmadığını düşündüğümüz anda pişmanlıkla sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kıyafet alışverişi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir işte detaylar…

Kıyafet Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütçenizi Belirleyin

Alışverişe başlamadan önce ilk yapılması gerekenlerden biri bütçenizi belirlemektir. Alışverişe çıkarken yanınıza belirlediğiniz miktardan fazla para almamaya özen gösterin. Kredi kartınızla alışveriş yapacaksanız kesinlikle “Taksitle alırım” mantığı ile alışverişe çıkmayın. Çünkü emin olun bir sonraki ayda aynı mantıkla alışveriş yapıp kabarık bir kredi kartı ekstresi ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mümkün olduğunca nakit alışveriş yapmaya çalışın yada kredi kartınıza ödeyebileceğiniz miktar harcama limiti belirleyin.

Alışveriş Listesi Yapın

Alışveriş listesi yapmak ve listeye sadık kalmak her zaman için sizi boşa para harcamaktan kurtarır. Bu nedenle öncelikli ihtiyaçlarınızın bir listesini yapın. Bu listeyi yaparken alacaklarınızın gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı konusunda dürüst olmanız oldukça önemli. Örneğin herhangi bir kıyafeti yada ayakkabıyı bu senenin modası diye listenize eklemeyin. Mevcut kıyafetlerinizi gözden geçirin. Unuttuğunuz bir kıyafetiniz varsa ona benzeyen bir kıyafet almaz ve paranızı boşa harcamamış olursunuz. Aynı zamanda ne renk kıyafetlere ihtiyacınız olduğuna da karar verebilirsiniz.

Tarzınızın Dışına Çıkmayın

Herkesin belirli bir giyim tarzı vardır. Eminim pek çoğumuzun dolabında tarzımız olmadığı halde, özellikle indirim dönemlerinde aldığımız yada moda diyerek aldığımız ve hiç giymediğimiz, kullanmadığımız yada bir kez kullandığımız şeyler muhakkak vardır. Ünlü modacı Coco Chanel’in dediği gibi “Moda silinir gider sadece stil aynı kalır”. Bu nedenle alışveriş yaparken tarzınızın dışına çıkmamaya ve kullanmayacağınız şeyleri almamaya özen gösterin. 

Beden Ölçünüze Uygun Alışveriş Yapın

Bazen bir kıyafeti çok beğeniriz fakat bedeni bulunmaz. Bu gibi durumlarda ne bir beden büyüğünü alın nede ” Zaten kilo vereceğim ” mantığı ile bir beden küçüğünü. Çünkü sonrasında bir beden büyük aldığınızı bildiğiniz için içinize sinmeyecek ve en fazla iki kez giyeceksiniz yada kilo verme olayı genellikle gerçekleşmediği için hiç giyilmeyecek. Bu nedenle beden ölçünüze uygun olarak alışveriş yapmak, paranızın boşa gitmesini engellemiş olur.

Rahat Kıyafetler Giyin

Kıyafetleri denemeden almayın. Bu yüzden alışverişine çıkarken üzerinize çıkarıp giymesi kolay olan rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.

Tek Bir Mağazaya Bağlı Kalmayın

Birçok mağazayı gezerek ürünlerin çeşit, fiyat ve modellerini değerlendirdikten sonra alışveriş yapın. Beğendiğiniz bir kıyafetin aynısını daha ucuza bulabileceğiniz gibi daha güzel olanları da bulma şansınız olacaktır.

İndirimleri Takip Edin

Özellikle sezon başında alışveriş yapmamaya özen gösterin. İndirim dönemlerinde bütçenizi zorlamadan daha fazla alışveriş yapma şansınız olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here