Koenzim Q10 Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

235
koenzim Q10 faydaları

Koenzim Q10, vücudumuzdaki tüm hücrelerde bulunan bir antioksidandır. 1957 yılında keşfedilen koenzim Q10, hücrelerdeki enerji üretimi açısından büyük rol oynar. Doğal yollarla vücudumuzda bulunan koenzim Q10 en fazla kalp, pankreas, karaciğer ve böbreklerde bulunan vitamin grubu yararlı bir bileşiktir. CoQ10 olarak da bilinen koenzim Q10’nin yaş ilerledikçe vücudumuz tarafından üretimi azaldığı için takviye olarak alınması önerilirSağlık açısından oldukça önemli olan Koenzim Q10 faydaları nelerdir ve koenzim Q10 hangi besinlerde bulunur? İşte detaylar…

Koenzim Q10 Faydaları Nelerdir?

  1. Cilt sağlığı açısından önemlidir. Koenzim Q10 güçlü bir antioksidan olduğu için serbest radikallerin neden olduğu erken yaşlanmaya karşı koruma sağlar. Kırışıklıkların oluşumunu ve cildin neminin azalmasını önlemeye yardımcı olur. Cilt problemlerinin çözümünde çok sık kullanılmaktadır. Kozmetik sektöründe anti-aging ve yaşlanma karşıtı krem ve ürünlerde kullanılır.
  2. Spor yapan kişilerin performansını artırır. Enerji üretiminde önemli görevleri olan CoQ10 spor yapan kişilerin performansını artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kas erimesi olan kişilerin fiziksel performansını da artırabildiği gözlemlenmiştir.
  3. Kalp sağlığı açısından önemlidir. CoQ10’nin kalp yetmezliği semptomlarını iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
  4. Kanser önleyici etkisi vardır. Vücudumuzda serbest radikallerin seviyesi yükseldiği zaman vücudumuz bu durumla savaşamaz ise hücrelerimizin yapısı zarar görür ve kanser riski artar. Güçlü bir antioksidan olduğu için hücreleri oksidatif stresten korur. Yapılan çalışmalarda kanser hastalarının CoQ10 seviyesinin düşük olduğuna rastlanmıştır.
  5. Doğurganlığı artırmaya yardımcı olur. Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurta sayısında ve kalitesinde azalma olur. CoQ10, yaşla ilgili bu azalmayı önleyebilir. Aynı şekilde erkeklerde de yaş ilerledikçe sperm miktarı ve kalitesi düşer. CoQ10 erkeklerde de bu azalmayı önler.
  6. Baş ağrılarını azaltır. Yapılan araştırmalara göre yeterli miktarda CoQ10 alan kişilerin daha az baş ağrısı çektiği görülmüştür.
  7. Akciğer sağlığı açısından önemlidir. Oksijen ile en fazla temas eden organımız akciğerlerimizdir. Bu nedenle akciğerlerimizi oksidatif hasara karşı korumak gerekir. Aksi takdirde astım, KOAH gibi akciğer rahatsızlıklarına neden olur. Antioksidan etkisi olan CoQ10’i yeterli miktarda alınırsa bu tür rahatsızlıklardan korunmuş oluruz.
  8. Beyin sağlığı açısından önemlidir. Yaş ilerledikçe hücrelerimizin enerji üretim merkezleri olan mitokondriler azalır. Fakat CoQ10 alımı ile mitokondrilerin enerji üretmesi artabilir. Bu durum beyin sağlığı açısından da hücre yenileyici etki yaratarak Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.
  9. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  10. Yaşa bağlı görme kaybının azalmasında faydalıdır.

Koenzim Q10 Hangi Besinlerde Bulunur?

koenzim Q10 hangi besinlerde bulunur

 

Coq10 en fazla sakatat grubunda bulunur. Kırmızı et, ıspanak, brokoli, karnabahar, soya fasulyesi, fasulye, lahana, somon, uskumru, yumurta, mantar, yer fıstığı, ceviz, fındık, fıstık, üzüm çekirdeği Koenzim Q10  içeren besinlerdir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı,mutlu günler…